برای خواندن این صفحه به 7 دقیقه زمان نیاز دارید

ارز دیجیتال چیا چیست ؟

یک ارز دیجیتال مثل مابقی ارز های دیگر مثل بیت کوین ، اتریوم ، دوج و ….

اما یکسری تفاوت بین چیا و مابقی ارز ها هست که در ادامه به تفاوت های آن میپردازیم.

این ارز توسط bram cohen ساخته شده که در گذشته سازنده bit torrent هم بوده.

شبکه چیا حدود 2 هفته پیش راه اندازی شد و خیلی زود این ارز به محبوب ترین ارز با الگوریتم اثبات فضا تبدیل شد. حتما شنیدید که به خاطر افزایش تقاضا قیمت هارددیسک هم در کل جهان افزایش داشته است.

به استخراج چیا میگن فارمینگ یا کشاورزی. چرا ؟ اول اینکه اسم این ارز از یک گیاه الهام گرفته شده گیاهی که ما در فارسی بهش میگیم تخم شربتی !

دوم اینکه فرایندش خیلی با محیط زیست مطابقت  دارد و انرژی کمی مصرف میکند.

این ارز چند روزی است که در بین صرافی های ارز دیجیتال لیست شده و قابل خرید و فروش هست

مثل بقیه ارز ها در شروع کار با قیمت حدود 1800 دلار وارد صرافی شد و افت شدیدی داشت و تا نزدیکی 500 دلار آمد اما الان حدود 1100 دلار قیمت دارد. البته این قیمت هر لحظه در حال تغییر است.

فرایند فارمینگ چیا 3 گام اصلی دارد:

1-ساختن بسته های بزرگ اطلاعات بر روی هارددیسک که بهشون میگن پلات

2-دانلود اطلاعات از بلاک چین

3-فارمینگ

ساختن پلات یک فرایند طولانی است . بسته به  قدرت سخت افزار ، کامپیوتر شما ممکن است چند ساعت تا چند روز طول بکشد . روش کار این است که مثلا یک هارددیسک یک ترابایت رو به پلات های 101 گیگا بایتی تقسیم میکند که مثلا روی یک ترابایت 9 پلات جا میشود

هرچی تعداد پلات بیشتر ، شانس موفقیت و درامد بیشتر

فارمینگ چیا کوین
ماینینگ چیا کوین

هنوز شبکه چیا به تعادل نرسیده . داره رقابت زیاد میشه و هنوز استخر ها راه اندازی نشدند. فعلا با سرمایه محدود وارد شوید تا شرایط واضح تر بشه

به درامد ماهیانه در محاسبه گر اعتماد نکنید ماین کردن چیا بدون استخر و بصورت انفرادی خیلی ریسکی هست . ممکن است تا 2 سال هیچ درامدی نداشته باشید. میشه درامد رو با محاسبه گر پیشرفته تخمین زد ولی فقط احتمال هست و قطعی نیست.

از نظر ساختار خیلی متفاوت هستند اما از نظر ما فایل کوین خیلی کاربردی تر هست ولی فایل کوین سخت افزار بسیار گرون قیمتی احتیاج داره . چیا توی همین دو هفته از نظر ظرفیت ذخیره اطلاعات از فایل کوین جلو افتاده.

سه نکته مهم که خیلی از سوالات رو پاسخ میدهد :

1- استخراج چیا به هارددیسک های عادی آسیب میزند تخت هیچ شرایطی با هارددیسکی که اطلاعات مهمی روش دارید فارمینگ چیا انجام  ندید

2- باید از هارددیسک های با عمر بالا استفاده کرد مثلا هارددیسک دوربین مداربسته یا هارددیسک استاندارد دیتا سنتر

3- شما میتوانید به تنهایی وارد فارمینگ چیا شوید ولی ممکن است تا سال ها به سود دهی نرسید در نتیجه باید حتما از استخر های فارمینگ استفاده کنید.

هرگونه کپی برداری از مقاله ارز دیجیتال چیا کوین چیست + فیلم asus بدون ذکر لینک منبع مجاز نمیباشد.
نویسنده : آرین آرمیون
منابع : تجربیات تیم ایمن هارد و  chia