4.5/5 - (4 امتیاز)

برد هارد دیسک

برد مشابه

برد هارد دیسک چیست؟؟؟

از مهم ترین اجزاء هاردها برد آن می باشد که اصلی ترین وظایف را بر عهده دارد. برد هارد دیسک مانند بسیاری از بردهایی که تا کنون دیده اید از سر هم شدن تعدادی قطعه ی الکترونیکی بر روی یک یونیت سبز رنگ ایجاد شده است اما تفاوت چشم گیری با دیگر برد ها دارد. وظیفه ی کلی برد هارد دیسک یا همان Logical Board کنترل هارد دیسک  و دریافت دستورات برای اجرا در سیستم می باشد.

این قطعه ی کوچک وظایف گوناگونی از جمله بکار انداختن موتور هارد دیسک و خواندن اطلاعات از روی پلترها را بر عهده دارد همچنین برد هارد دیسک حاوی قسمت فریموری هارد می باشد تا هارد بتواند به درستی کار کند. درزمانی که برد هارددیسک هنوز در کارخانه می باشد این اطلاعات و برنامه ریزی بر روی برد الکترونیکی ریخته می شود تا انطباق های موثر ، دسترسی موفق به میکروکدها برای راه اندازی هارد و … را به صورت از پیش تعیین شده انجام دهد.

در واقع به صورت کلی برد هارددیسک با توجه به برنامه ای از پیش تعیین شده در ابتدا دستورات را دریافت و سپس پس از تحلیل این دستورات آن را انجام می دهد یعنی در کنار این که هارد وظیفه ی ذخیره سازی اطلاعات را انجام می دهد برد این دستورات را تحلیل می کند و دستور خواندن اطلاعات را در سیستم اجرا می کند.

تعمیرات برد

سوختن برد هارد دیسک

در اصطلاحی عامیانه گفته می شود که هارد سوخته است و از آنجایی که در هارد هیچ قطعه الکترونیکی دیگری به جز برد هارد دیسک وجود ندارد پس این اصطلاح به سوختن برد هارد دیسک برمی گردد و در برخی موارد می توان با تعمیر برد هارد به اطلاعات آن دست پیدا کرد و در برخی موارد دیگر تعمیر برد پاسخگو نیست و نیاز به شبیه سازی برد هارد می باشد و این یک تخصص حرفه ای است که هر مجموعه و یا افرادی قابلیت تعویض برد را ندارند چرا که هر هارد دیسکی به فریموری منحصر به خودش تعلق دارد و این کار تعویض را پیچیده می کند که در این مرکز با آموزش های حرفه ای و استفاده از بروزترین تجهیزات در این زمینه توانایی تعمیر و یا تعویض برد هارددیسک شما را داریم و چنان چه اطلاعات از دست رفته برایتان با ارزش باشد هارد دیسک را برای شما ریکاوری می کنیم تا تمام اطلاعات به راحتی بازگردد.

علائمی که نشانه سوختن برد هارددیسک شما می باشد:

  1. روشن نشدن هارد

اگر که هارد شما به طور کلی روشن نشد یعنی موتور هارد کار نمیکند و پلترها نمی چرخند و برد هارددیسک سوخته است که با تعمیر و یا تعویض برد هارددیسک با هم خوانی رام ها و مشابه سازی IC دوباره شروع به کار می کند ؛ در برخی موارد با نادیده گرفتن این علائم به دیگر قطعات هارد مثل مدیا ، هدها و.. آسیب می رسد که تعمیر آن را سخت تر می کند اما در این مرکز در کنار داشتن آرشیوی کامل از انواع برد و هارد دیسک ها و با کمک تجهیزاتی تخصصی عملیات مشابه سازی انجام می گیرد و جای هیچ گونه نگرانی نمی باشد.

بزن بریم!  ریکاوری و تعمیر هارد اکسترنال adata hm800

2.روشن شدن ولی عدم شناسایی و دیتکت شدن

در واقع هارد روشن می شود اما هیچ صدای غیر متعارفی از آن شنیده نمی شود اما یا شناخته نمی شود و یا با بهم ریختن پارتیشن ها و نمایش اشتباهی از ظرفیت رو به رو می شوید که بعضا نشانه ی خرابی برد هارددیسک می باشد و گاها ممکن است مربوط به خرابی فیزیکالی هارد نیز باشد که در صورت سوختن هارد می توان با شبیه سازی دوباره آن را اصلاح کرد و به دیتا دست یافت و بعضا ممکن است که این مشکلات در اثر خرابی فریموری نیز ایجاد شده باشد که با یک تست ساده در مرکز ما به شما نوع خرابی و راه کار آن را توضیح خواهیم داد تا در حداقل زمان اطلاعات شما بازگردانیم.

  1. صدای تق تق کردن

  2. بوی سوختگی

  3. کند شدن سیستم هنگام بالا آمدن

و … از دیگرعلائمی می باشد که نشانه ی در خطر بودن برد هارد دیسک شما می باشد و می توانید در این مواقع برای تعمیر و

رفع مشکل خود هارد دیسک را برای تست های اولیه به مرکز آپاو بیاورید.

برد هارد

دلایل خرابی برد هارد دیسک

  1. نفوذ آب و مایعات به داخل هارد دیسک که باعث اتصالی قطعات برد و سوختن آن می شود.
  2. نداشتن منبع تغذیه مناسب با ولتاژی نا مناسب در هارد های اکسترنال
  3. نوسانات برقی و شوک الکتریکی که باعث از کار افتادن برد هارد دیسک می شود.
  4. نزدیک شدن قطعات فلزی رسانا هنگام روشن بودن هارد و ایجاد اتصالی در هارد دیسک
  5. افزایش حرارت در بین قطعات داخلی بر اثر کارکرد نامناسب
  6. جدا شدن قطعه های داخلی هارد هنگام جدا کردن هارد از سیستم یا بر اثر ضربه که برد هارد دیسک را در خطر می اندازد.

و ….

برد هارد دیسکدر تمامی موارد بالا چه در صورت خوش بینانه بودن یعنی فقط سوختن برد هارد دیسک و چه خرابی های متعدد در هارد که بر اثر سوختن هارد به دیگر قطعات مثل هدها آسیب وارد کرده باشد تیم متخصصین آپاو طی فرآیندی تخصصی در ابتدا اقدام به تست و شناسایی درست از خرابی ایجاد شده می کند و سپس با توجه به صلاح دید و مشکل بوجود آمده تعمیر و یا تعویض برد هارد شما را با در نظر گرفتن اختصاصی بودن فریمورها و همسان سازی IC و رام ها در پیشرفته ترین دستگاه ها در حداقل زمان و حتی به صورت فوری و اورژانسی برای شما عزیزان انجام خواهند داد تا رضایت شما را از اعتمادتان به این گروه تخصصی مشاهده کنند.

بزن بریم!  بازیابی اطلاعات دوربین نیکون nikon
رای ها
امتیاز مقاله
2 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها