راهکار نجات اطلاعات هارد دیسک

راهکار نجات اطلاعات هارد دیسک

هارد دیسک ها با اطلاعات مهمی که در خود دارند همیشه در معرض آسیب هستند و ممکن است به علل گوناگون دچار مشکل شوند. علت هایی همچون آسیب هد یا برد هارد دیسک, ویروس ها یا حذف تصادفی اطلاعات یا بر اثر ضربه ای ساده و همچنین به علت قرار گیرید در میدان مغتاطیسی می تواند هارد شما را تهدید کند و اطلاعات شما از دست برود. البته بعد از این مشکلات می توانید امیدوار باشید که اطلاعاتتان بازیابی شود. ما در این مطلب قصد داریم شما را با اقداماتی آشنا کنیم تا بتوانید خیلی راحت تر و در سریع ترین زمان ممکن به اطلاعاتتان دست یابید. در ادامه نکات مهمی که شانس شما را برای بازیابی اطلاعات بیشتر می کند آشنا می کنیم, پس با ما همراه باشید.

وقت هدر ندهید

اولین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که اگر بازیابی اطلاعاتتان برایتان مهم است باید این کار را هر چه زودتر انجام دهید و آن را به تعویق نیاندازید. برای دست یابی به اطلاعات مهم تان باید بازیابی دغدغه اصلی تان باشد و اگر این کار را به عقب بیاندازید بازگشت آنها مشکل تر و پیچیده تر خواهد شد مخصوصا اگر هارد دیسکتان آسیب فیزیکی دیده و یا به ویروس آلوده شده است.

مشکل را پیدا کنید

دلایل گوناگونی می تواند باعث ناپدید شدن اطلاعات  از هارد دیسکتان شود و شناسایی علت این مشکل در بازیابی اطلاعات اهمیت زیادی دارد. پس چنانچه نمی دانید مشکل هارد چیست و روش مناسبی برای رفع آن ندارید هیچگونه اقدامی بر روی هارد انجام ندهید و از آن استفاده نکیند.

کار غیر اصولی انجام ندهید

چنانچه از هارد دیسک صداهای غیر معمول همچون کلیک کردن می شنوید و یا صفحه آبی ویندوز چندین بار نمایان شده است و یا اینکه هارد دیسکتان به طور ناگهانی از کار افتاده است باید سیستم را خاموش کنید و هرگز آن را دوباره روشن نکنید. زیرا اگر با روشن کردن سیستم برای درست کردن آن تلاش کنید مشکل پیچیده تر می شود. به عنوان مثال اگر مشکل از هد هاردیسک باشد اگر سعی کنید از آن استفاده کنید به پلاتر آسیب فیزیکی وارد می کند و به طور دائمی اطلاعات خود را از دست می دهید.

خودتان ریکاوری نکنید

برای بازیابی اطلاعات نرم افزارهای گوناگون و روش های مختلفی برای این کار وجود دارد. اما توصیه می کنیم خودتان اقدامی برای ریکاوری اطلاعات نکنید, چرا که با یک اشتباه اده ممکن است اطلاعات شما به صورت دائمی حذف شود و از بین برود. به طور مثال ممکن است اطلاعاتتان بازنویسی شود و امکان دسترسی به آن را برای همیشه از دست بدهید و یا چنانچه اقدام به ریکاوری هارد دیسک معیوب کنید تحت فشار قرار بگیرد و مشکلات فیزیکی آن چند برابر شود و تشدید شود.

عدم درج اطلاعات جدید هنگام حذف پارتیشن

نعداد زیادی از کاربران این مشکل برایشان پیش آمده است که به دلایل گوناگون به صورت تصادفی اقدام به حذف پارتیشن کرده اند, این اتفاق بیشتر در زمان نصب ویندوز و یا کار با ویندوز رخ می دهد. اگر هنگام نصب ویندوز درایو یا پارتیشن شما حذف شد و اطلاعات درایو برایتان مهم است از دستکاری و یا درج اطلاعات جدید بر روی هارد جدا خوداری کنید, زیرا در صورت دستکاری و ریختن اطلاعات جدید شانس شما برای بازیابی بسیار کم خواهد شد پس بهتر است از دستکاری خودداری کنید.

مراجعه به مرکز تخصصی

شاید شما مهارت و تجربه کافی و همچنین تخصص لازم در رابطه با هارد دیسک نداشته باشید, اما مراکز معتبر با افراد متخصص و دوره دیده وجود دارد که می توانند به شما کمک کنند. آپاو مجموعه ای حرفه ای با تجربه و مهارت کافی و با تجهیزات پیشرفته می تواند راه حل مناسبی برای رفع مشکل هارد دیسک شما باشد.

توصیه ما این است که چنانچه بر روی هارد دیسک خود فایل های حساس و مهم ذخیره کرده اید از آنها پشتیبان تهیه کنید و از آن نگهداری کنید, اما چنانچه این کار را انجام نداده و هارد دیسک شما به مشکل خورد توصیه های بالا را جدی بگیرید و هر چه زودتر هارد دیسکتان را به مراکز معتبر بسپارید تا از دست رفتن کامل اطلاعات جلوگیری کنید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

راهکار نجات اطلاعات هارد دیسک
0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز بدهید post