تاریخچه هارد دیسک

تاریخچه هارد دیسک

تاریخچه هارد دیسک

هاردها تاریخچه ای قدیمی و طولانی دارند که از گذشته در ابعادی بزرگ و سنگین وارد جامعه و تکنولوژی شدند و طی سالیان به ابعادی کوچکتر رسیدند.هارد دیسک ها که در گذشته به آن دیسک گردان ثابت گفته می شد یک حافظه دائمی برای ذخیره سازی اطلاعات به شمار می رفت.

هد و پلتر

این اطلاعات بر روی یک سطح آلومینیومی یا شیشه ای که با لایه ای مغناطیسی پوشانده شده و به نام پلاتر معروف می باشد؛ ذخیره می شود و توسط هدهایی برای خواندن و نوشتن ، اطلاعات شناسایی می شوند.

اندازه اولین هارددیسک IBM

قدمت تاریخچه هارد دیسک به سال 1950 میلادی برمی گردد که از دیسک هایی با قطر 20 اینچ یا حدودا 50 سانت برای ذخیره کردن اطلاعات استفاده شده بود. در سالهای بعدی این قطر ضخیم رو به کاهش رفت و تا قبل از دهه 80 میلادی این ضخامت به 8 اینچ حدود 20 سانت رسید که به دلیل بزرگی و سنگینی و همچنین مصرف انرژی بالا تنها مناسب برای مراکز حفاظت شده و دفاتر بزرگ بود. داخل محیط های صنعتی و یا خانه قابل استفاده نبود.

این هارد ها به دلیل نیاز به منبع تغذیه ای با ولتاژ بالا در میکروکامپیوترها قابل استفاده نبودند.

شروع به کار شرکت سیگیت

شرکت سیگیت از سال 1980 هارد دیسک 5 مگابایتی خود را در ابعاد 5.25 اینچی بیرون فرستاد.

سالهای اولیه دهه 80 هارددیسک هایی که برای میکرو کامپیوترها طراحی و تولید می شدند با نام کمپانی تولید کننده این هارد ها به فروش نمی رفتند و به عنوان قسمتی از یک مجموعه بزرگتر توسط OEM ها به فروش می رفتند.

تاریخچه هارد دیسک

تاریخچه هارد دیسک

در این میان تمایل مردمی به خرید درایوهای خام و نصب آنها در داخل سیستم ها افزایش یافت چرا که کامپیوترهای رایج IBM در آن دوره دارای هارد دیسک داخلی بودند.

پس با بازاریابی سازندگان این هاردها پس از چند سال در دهه 90 بالاخره در میان مردم به عنوان هارد خارجی در کنار کامپیوترها جا باز کرد و هارد دیسک های داخلی به یک گزینه متداول و رایج در کامپیوترهای خانگی مبدل شدند و محبوبیت هارد دیسک های خارجی مخصوصا در میان انواع Apple Macintosh افزایش چشم گیری پیدا کرد.

اولین حافظه های موبایل

تاریخچه هارد دیسک در ابتدا این هارد ها برای استفاده در کنار کامپیوترها طراحی شده بودند و پس از گذشت چند دوره در داخل کامپیوترها نیز جای گرفتند و در سال 2006 اولین هاردها داخل گوشی موبایل توسط شرکت سامسونگ و نوکیا تعبیه شدند.

کاهش ابعاد هارد

علاوه بر کاهش ابعاد در تاریخچه هارددیسک ها در طی زمان ، حجم ظرفیتی هاردها نیز افزایش پیدا کرده به طوری که از حجم های محدود 20 مگابایت به ظرفیتی فراتر از 1 ترابایت رسیده است و در نسل های جدید تر با تغییر شیوه ی ضبط از مدور به ستونی این فضا رو به افزایش بیشتر است.

ساخت هارد سرور

از دیگر تغییرات موثر در تاریخچه هارد دیسک طی سالها بر روی هاردها تغییر رابط  هاردها و در نتیجه بهبود در سرعت هارد ها می باشد. هارد های سرور با رابط SCSI بین سال های 1986 تا 1998 طراخی شدند که امروزه در بین سرورهای قدیمی هنوز استفاده می شود و به تدریج این رابط جای خود را به رابط های پر سرعت تر SATA وسپس USB و Fire wire داده است.

تصاویر برگزیده و نایاب از اولین هارددیسک IBM با نام IBM 305 RAMAC

1 3 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
5/5 - (2 امتیاز)