مجموعه ایمن هارد در این مطلب شما را با دلایل ایجاد بدسکتور و تعمیر بدسکتور آشنا می‌کند.

دلایل ایجاد بدسکتور و تعمیر بدسکتور

دلایل ایجاد بدسکتور و تعمیر بدسکتور

دلایل ایجاد بدسکتور و تعمیر بدسکتور در کل به دو صورت  فساد و خرابی فیزیکی و مغناطیسی می باشد. آسیب فیزیکی به آسانی قابل درک است. زمانی اتفاق می افتد که فساد فیزیکی بر روی سطح پلتر ها اتفاق افتاده باشد مانند ضربه ، خراشیدگی روی سطح پلتر ها و بوجود آمدن نقص در هدهای مغناطیسی . خرابی مغناطیس زمانی اتفاق می افتد که خطای نوشتن در مکان خاصی از هارددیسک اتفاق می افتد. در حالی که ممکن است دومی کم خطر تر بنظر برسد اما می تواند آثار به مراتب مخرب تر و یا همسان با خرابی فیزیکی داشته باشد. می تواند آثار مخربی بر نواحی مجاور و همچنین بر سروو SERVO داشته باشد
بدون در نظر گرفتن علت آسیب ، نتایج متفاوتی بدست می‌آید :

 • خرابی در نشانه آدرس
 • خرابی در داده ها
 • خرابی در error correcting code
 • خرابی بخش Servo
 • یا ترکیبی از خرابی های بالا

خرابی در نشانه آدرس

وقتی نشانه آدرس خراب است هارددیسک نمی تواند به سادگی سکتور درخواستی را پیدا کند.داده ها هنوز هم ممکن است دست نخورده باشند. اما برای هارددیسک هیچ راهی جهت تعین مکان آن بدون داشتن IDمناسب وجود ندارد. توجه کنید که بعضی از هارددیسک های مدرن از سکتور ID و یا نشانه آدرس Address Mark موجود در خود سکتور برای پیدا کردن آن سکتور بهره نمی برند بلکه در واقع این اطلاعات در سروو ماقبل کد گذاری شده اند.

خراب در داده ها

جهت تائید تمامیت داده ها ، یک هارددیسک همیشه جهت تائید و معتبر سازی اطلاعات از الگوریتم بررسی تصحیح و خطا ی موجود در کد ECC ، نوشته شده درفیلد  انتهای سکتور بعد از داده ها استفاده می کند. هنگامیکه داده ها خراب شده اند  هارددیسک سعی خواهد کرد تا آنها را با همان الگوریتم ECC بهبود بخشد.  اگر اصلاح موفقیت آمیز بود ،درایو  سکتور حاوی داده را برمیگرداند و هیچ گزارشی مبنی بر خطا نخواد داد. ضمنا” اگر اصلاح موفقیت آمیز نبود ، هارددیسک هیچ اطلاعات را نخواهد داد مگر یک گزارش از خرابی، حتی اگر داده ها تا حدی دست نخورده باشند.

error correcting code  ECC

هرچند کم اتفاق می افتد ، کد ECC نیز همچنین میتواند خراب شود. در این حالت درایو هارددیسک داده های سالم را بخوبی از سکتور می خواند و تمامیت و بی عیبی خود را با کد ECC  می سنجد. این سنجش با توجه به کد ECC بد و خراب با شکست مواجه می شود و در آخر  هارددیسک بدون دادن هیچ داده ای  یک گزارش خطا را می دهد ، زیرا هیچ راهی برای تایید تمامیت داده ها وجود ندارد.

خرابی بخش Servo

در  فقط یک ترک تنها بیش از چندصد “ناحیه سروو ”  وجود دارد. “سکتور سروو Servo” حاوی اطلاعات موقعیت یابی ای می باشد که هد مغناطیسی هارددیسک و درایو را قادر میسازد به پیدا کردن مکان دقیق  و مسیر ترک  و نهایتا” باعث میشود این هد دقیقا” در مسیر ترک باقی بماند و انحرافی از مسیر نداشته باشد . همچنین دارای ID خودشان در Track هستند. نواحی سروو برای مکانی یابی هد مغناطیسی استفاده می شوند تا موقعیت دقیق فعلی آن را مشخص کنند.هنگامیکه یک بخش سروو آسیب دیده است هارددیسک دیگر نمی تواند اطمینان حاصل کند که اطلاعات سکتورهایی که به دنبال آن ها است  همان هایی هستند که به درستی دنبالشان می گشته یا نه و بدون نتیجه تمامی تلاش ها برای خواندن سکتورهای مورد نظر را خاتمه می دهد.

دلایل ایجاد بدسکتور و تعمیر بدسکتور

برای سازماندهی ذخیرهٔ اطلاعات، سطح هارد دیسک بقطعاتی تقسیم میشود که به آنها قطاع یا سکتور میگویند. حالا بهر علتی این قطعه‌ها آسیب ببینند، بطوری که امکان استفاده از آنها نباشد در اصطلاح میگویند: هارد دیسک “بدسکتور” گرفته است.براساس گفته‌ها و شنیده‌های دیگران، دلایل زیر میتواند باعث ایجاد آن شود:

دلایل ایجاد بدسکتور

 1. – ضربات فیزیکی به هارد دیسک
 2. – عملکرد برخی از ویروسها و نرم‌افزارهای معیوب و غیر معتبر.
 3. – تکان های شدید کیس و در نتیجه هارد دیسک
 4. – قطع ناگهانی برق
 5. – Reset کردن سیستم و عدم استفاده از دستور Shutdown
 6. – فرسودگی هارد
 7. – فرمت کردن زیاد هارد دیسک.

اثرات بدسکتور

 • – کند شدن هارد
 • – کپی نشدن اطلاعات
 • – افزایش صدای هارد
 • – هنگ کردن مکرر سیستم

راه های از بین بردن بدسکتور

 • – استفاده از فرمت Full
 • – استفاده از فرمت سطح پایین (Low Level Format)
 • – استفاده از چک ویندوز XP
 • – پارتیشن بندی خاص هارد و کنار گذاشتن بدسکتورها در قسمت پارتیشن بندی نشده

اگر بر روی هارد خود اطلاعات مهمی دارید که نمیخواهید آنها را از دست بدهید ، هارد را به مجموعه ایمن هارد که تجهیزات کامل تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد دارد ارسال کنید.

0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیاز بدهید post