فرآیند بازیابی اطلاعاتReviewed by Tanaz on Jan 9Rating: 4.5فرآیند بازیابی اطلاعاتفرآیند بازیابی اطلاعات
فرآیند بازیابی اطلاعات فرآیند بازیابی اطلاعات فرآیند بازیابی اطلاعات 2 3

فرآیند بازیابی اطلاعات

دلایل حذف داده ها و بازیابی آنها

یکی از معمول ترین دلایل بازیابی اطلاعات , بازیابی اطلاعات نارسایی سیستم عامل , بازیابی اطلاعات آسیب دیده رسانه های ذخیره سازی است که اطلاعات آنها به هر دلیلی به طور معمول قابل دسترس نیستند. گاهی فرآیند ریکاوری به آسانی و به کمک نرم افزارهای ریکاوری قابل انجام است.

دلیل دیگری که ممکن است ما به بازیابی اطلاعات نیاز داشته باشیم این است که هارد دیسک یا هر حافظه ذخیره ساز دیگری دچار مشکل شده باشد و فایل های سیستمی, پارتیشن ها یا کل حافظه غیر قابل شناسایی شود. در این مورد بازیابی اطلاعات به راحتی امکان پذیر نیست. با توجه به مشکلی که پیش آمده است راه حل های گوناگونی برای بازیابی اطلاعات وجود دارد, راه حل هایی مانند: اصلاح فایل های سیستمی یا سلول های ذخیره سازی داده ها و یا تکنیک های مبتنی بر بازیابی نرم افزاری یا سخت افزاری و یا هر دو , که گاهی باید قسمت آسیب دیده هم جایگزین شود که به این عمل جراحی هارد دیسک گفته می شود.

یکی دیگر از دلایل استفاده از بازیابی اطلاعات این است که داده ها به هر علتی از روی حافظه ی ذخیره ساز پاک شده باشند. اطلاعاتی که از روی حافظه حذف می کنیم به سرعت پاک نمی شوند تنها  زمانی که دایرکتوری و مرجع دستیابی به آن از روی حافظه پاک شده است و قسمت مربوط به داده در حافظه خالی است. در غیر ین صورت محتوا همچنان بر روی حافظه قرار دارد , هر چند ممکن است قسمتهایی از داده گسسته باشد اما همچنان قابل بازیابی هستند.

آسیب های فیزیکی

مشکل دسترسی به اطلاعات در بسیاری از موارد مربوط به آسیب های فیزیکی حافظه های جانبی و رسانه های ذخیره ساز است. ممکن است در هارد دیسک مشکلات مکانیکی , سخت فزاری همچون خراب شدن هد و یاخرابی موتور بوجود آید, حداقل مشکلی که آسیب های فیزیکی بوجود می آورند آسیب یا از بین رفتن داده ها است و می تواند ساختار سیستم فایل را بهم بریزد و باعث آسیب دیدن داده ها شود.

برای حل این مشکل می توان فایل های آسیب دیده را با فایل های مشابه و سالم جابجا کرد. لازمه حل مشکلات سخت افزاری داشتن تجهیزات , مهارت و دانش کافی, کلین روم و تجهیزات مناسب ریکاری است به همین دلیل این گونه مشکلات توسط کاربران قابل حل یست و اقدام برای حا آنها مشکلات بدتری بوجود خواهد آورد. اما برخی مراکز معتبر با تجهیزات تخصصی می توانند کار تعمیر و بازیابی را برای شما به نحو اصولی انجام دهند.

تکنیک های بازیابی اطلاعات

بازیابی اطلاعات تکنیک های مختلفی دارد به طور مثال برخی آسیب های فیزیکی هارد دیسک با جایگزینی قطعات قابل حل است اما ممکن است هارد دچار مشکلات منطقی باشد. یکی از روش های تخصصی تصویر برداری از سطح دیسک است در این روش تمامی اطلاعات قابل خواندن به صورت بیت به بیت ضبط می شوند و ازنظر منطقی تجزیه و تحلیل شده و می توان به کمک آن فایل های سیستمی را بازسازی کرد.

آسیب منطقی

وقتی که خطای بوجود آمده در دیسک سخت سخت افزاری نباشد و نیاز به راه حل ها ی نرم افزاری داشته باشد میگوییم آسیب منطق رخ داده است. مانند خطاهای پارتیشن, فایل سیستم و رسانه های آسیب دیده.در برخی موارد داده های روی هارد دیسک به دلیل آسیب دیدن جداول پارتیشن بندی و یا فایل سیستم قابل خواندن نیستند. در این موارد می توان بخشی از اده های اصلی را با اصلاح فایل سیستم و یا جداول بازیابی کرد. البته نرم افزارهای مورد استفاده برای اصلاح این امور به ظاهر ساده بسیار گران هستند.

اطلاعات بازنویسی شده

هر چند که نظریه های گوناگونی برای بازیابی اطلاعات رو نویسی شده ارائه شده است اما هیچ روشی برای دسترسی به فایل های رو نویسی شده وجود ندارد. البته در حافظه های SSD رونویسی داده ها نسبت به هارد دیسک ها رویه بهتری دارند که باعث می شود برخی از داده ها ریکاوری شوند. در بیشتر SSD ها برای ذخیره سازی از فلش مموری برای ذخیره سازی در بلوک ها استفاده می شود که با آدرس دهی منطقی یا LBA کنترل می شوند و به کمک FTL که به آن لایه ترجمه فلش گفته می شود کنترل می شوند. اگر FTL یک سکتور را تغییر دهد داده را در یک مکان جدید قرار می دهد و داده جدید را در مسیر LBA نشان می دهد. این روش مکان بندی باعث می شود داده های قبلی تا مدتی از سطح دیسک پاک نشوند و بازیابی آنها امکان پذیر باشد.

فرآیند بازیابی اطلاعات فرآیند بازیابی اطلاعات placeholder

مراحل مختلف بازیابی اطلاعات

برای بازیابی اطلاعات باید چهار مرحله طی شود. که هر مرحله برای دسترسی به سطوح مختلف و نیازمند ابزارهای متفاوت است و برای اینکه بیشترین مقدار اطلاعات بازگردانده شود باید مراحل به درستی انجام شود:

مرحله اول : تعمیر درایو سخت افزاری

مرحله دوم : تصویر برداری از درایو و ضبط آن بر روی درایو دیگر

مرحله سوم : بازیابی اطلاعات, جدول های پارتیشن بندیو..به صورت منطقی

مرحله چهارم : ترمیم فایل های بازیابی شده