ایمن هارد در این مطلب شما را با قطعات داخلی هارد دیسک آشنا می‌کند.

ایمن هارد یکی از بزرگترین ، مجهزترین و سریعترین مراکز تخصصی تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد ، ریکاوری انواع حافظه های فلش ، مموری ، دوربین های عکاسی و فیلمبرداری ، انواع دوربین مداربسته و هارد سرور و رید در ایران میباشد. سرعت در عملکرد و رسیدگی به قطعات ارسال شده به این مجموعه یکی از ویژگی هایی است که اعتماد مشتری را به ما بیشتر میکند و ما را نسبت به سایر همکاران متمایز میکند.

قطعات داخلی هارد دیسک

قطعات داخلی هارد دیسک

برد یا PCB

اصلی ترین بخش هارد دیسک برد یا HDD PCB است و کانکتورهای برق و دیتا روی آن قرار دارد. قسمت سیاه رنگ که جنسی آلومنیومی دارد و مجموعه هد و دیسک در آن قرار دارد. و به آن HDA  می گویند.

قسمت داخلی برد یا PCB

سمت دیگر برد که شامل واحد کنترل میکروکنترلر یا Micro Controller unit است که آن را به صورت MCU می شناسند و وظیفه آن محاسبات است. آی سی دیگری از نوع DDR SDRam که تراشه حافظه است و اندازه آن برابر با کش هارد است که در این نوع از هارد ۳۲مگابایت است. البته این حجم یعنی ۳۲ مگابایت به صورت تئوری است و در واقعیت حافظه به قطعات داخلی هارد دیسک صورت منطقی بر روی بافر و حافظه فریم ور بارگذاری می شود و کنترلر مرکزی مقداری از حافظه را برای ماژولهای فریم ور مصرف می کند. البته تنها درایو های هیتاچی و IBM مقدار واقعی کش را اعلام می کنند. تراشه بعدی که VCM نام دارد موتور هارد دیسک را کنترل می کند و بالاترین میزان مصرف برق را در برد دارد و کنترل کردن موتور اسپیندل و حرکات هد بر عهده آن است. اگر این قطعه نباشد موتور هارد قادر به چرخیدن نیست. در برخی از هارد ها این قطعه در MCU گنجانده می شود و به صورت جدا وجود ندارد.

حسگر شوک الکتریکی

در روی برد و طبق تصویر در سمت چپ پایین حسگری وجود دارد به نام سنسور شوک که این قطعه ضربه و یا شوک بیش از حد را تشخیص داده و در صورت حس کردن ضربه به VCM سیگنالی را ارسال می کند تا هد توقف کند و هارد از حرکت باز ایستد. اینطور به نظر می رسد که این دستور باید از آسیب هد جلوگیری کند اما در عمل اینطور نیست پس بهتر است از هارد دیسکتان در برابر ضربه مراقبت کنید.

دیود TVS

قطعه ی دیگری که در روی برد قرار دارد و از آن در برابر شوک الکتریکی منبع تغذیه محافظت می کند دیود TVS است. عملکرد آن این گونه است که وقتس با جریان بالا مواجه می شود با دغ کردن خودش اتصال کوتاهی بین کانکتور برق و زمین ایجاد می کند. روی برد این هارد دو دیود TVS برای محافظت از ولتاژ ۵۷ و ۱۲۷ وجود دارد.

قطعات داخلی HDA

پلاتر یا صفحات در این قسمت مشخص هستند , اطلاعات بر روی این صفحات قرار دارند البته تنها پلاتر بالایی قابل مشاهده است. این صفحات از آلومینیوم یا شیشه های پولیش داده شده ساخته شده اند و روی آنها با لایه فرومغناطیس پوشیده شده است که داده ها بر روی آن ذخیره می شوند. برای جدا سازی بین پلاتر ها قسمتی وجود دارد که به آن دامپر گفته می شود و وظیفه کاهش نوسانات هوا و نویز صوتی را دارد. دامپر جنسی از آلومینیوم یا پلاستیک دارد که البته برای خنک کردن هوای داخل HDA جنس آلومینیومی بهتر است.

قطعات HSA

این قسمت یک بلبرینگ ضعیف دارد و حرکات نرمی را انجام میدهد. بزرگترین قسمت آن از جنس آلومینیوم است که به آن بازو گفته می شود. همانطور که در تصویر مشخص است مجموعه حلقه های هد  که به آن HGA یا Heads Gimbal assembly گفته می شود به بازو متصل شده اند. برای اتصال HSA و صفحه با اتصالات هد از مدار چابی قابل انعطافی به نام FPC استفاده می شود.

قطعات داخلی هارد دیسک
0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
5/5 - (1 امتیاز)