5/5 - (1 امتیاز)

مقاله پلتر هارد

پلتر هارد دیسک

پلاتر یا همان دیسک گردان قطعه ای از اجزاء داخلی هارد دیسک می باشد که در حال دوران می باشد و جنس آن آلومینیومی یا شیشه صیقل داده شده است و روی سطح آن چند لایه آلیاژ با خاصیت مغناطیسی کشیده شده است که توسط موتور اسپیندل با سرعت بالایی  (7200 دور) به دور خود می چرخد و وظیفه ی اصلی آن ضبط و ذخیره سازی اطلاعات می باشد و با کمک هد که در فاصله ای  برابر 51 میکرون از آن قرار گرفته است اطلاعات خوانده و نوشته می شوند.

این عملیات مانند کار یک گرامافون می باشد که موسیقی از روی سطح گرامافون توسط سوزنی خوانده می شود با این تفاوت که در هارد دیسک هد و پلتر هارد دیسک هیچ تماسی با هم ندارند و با فاصله ای نزدیک در کنارهم قرار دارند زیرا که پوشش مغناطیسی بر روی پلتر هارد دیسک بسیار حساس می باشد و با کوچکترین خراشیدگی تمام اطلاعات را به آسانی نابود می کند. خرابی پلتر هارد  دیسک به راحتی از شکل فیزیکی آن قابل تشخیص می باشد و با خطوطی خراشیده  بر روی سطح پلتر هارد دیسک خودنمایی می کند.

بخش هایی از پلتر هارد دیسک  با دامپر که جنس آن آلومینیوم یا پلاستیکی می باشد ، پوشیده شده است تا کاهش صدا و خنک سازی اجزاء داخلی صورت گیرد.

پلاتر هارد

تعداد پلاتر در هارد دیسک

با وجود اینکه در زمینه ی تعداد و فضای ذخیره سازی اطلاعات محدودیت وجود دارد اما هر چه تعداد پلاتر در هارد دیسک زیادتر باشد بدین معنی است که فضای بیشتری برای ضبط داده ها وجود دارد. در تمامی هارد های 1.8 اینچی و اغلب هاردهای 2.5 اینچی که مخصوص لپ تاپ می باشد 2 پلاتر هارد دیسک و در هاردهای 3.5 اینچی و برخی از انواع ویژه ی هاردهای 2.5 اینچی لپ تاپی 3 پلاتر هارد دیسک موجود می باشد و در برخی از انواع کامپیوترهای رومیزی تا 4 پلاتر نیز وجود دارد.اما لازم به ذکر است که که در هاردهایی با اندازه های غول آسا تعداد پلاتر هارد دیسک اضافه نمی شود بلکه طی تکنیک جدیدی اطلاعات به صورت عمودی در پلاترها ذخیره می شوند و این درحالی است که هنوز هاردهای موجود اطلاعات را به صورت افقی در سطح پلاتر می نویسند. این تکنیک جدید به فضای ذخیره سازی اضافه می کند ضمن این که تعداد پلاتر هارد دیسک آنها تغییری نمی کند اما اطلاعات در این شرایط بسیار حساس هستند و در مقابل پاک شدن و از بین رفتن اطلاعات مقاومت بالایی ندارند.همچنین از آنجایی که ظرفیت هارد دیسک ها با تعداد هدها متناسب است در برخی از هارد دیسک ها برای هر پلاتر یک هد وجود ادارد و برای برخی از انواع دیگر در دو طرف پلاترها هد تعبیه شده است.

بزن بریم!  عدم شناسایی هارد وسترن WD

پلتر هارد

بخش بندی پلتر هارد دیسک

اطلاعات ما به صورت سکتور که کوچکترین بخش یک پلتر هارد دیسک محسوب می شود و یک قطاع از هارد دیسک را شامل می شود ذخیره  می شود و شامل تعدادی بایت مثلا 256 بایت می باشد و از ترکیب چند سکتور یک کلاستر ایجاد می شود.همچنین شیارهایی که یک محیط کامل دایره را در بر میگیرد تراک نامیده می شود.

رای ها
امتیاز مقاله
دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها