ریکاوری اطلاعات پاک شده دوربین مداربسته

در این مطلب میخواهیم شما عزیزان رو با انواع مشکلاتی که برای اطلاعات دستگاه های دورببن مداربسته ایجاد میشود و فیلم های آن از دسترس خارج میشود آشنا کنیم و اطلاعاتی درباره راه های ریکاوری اطلاعات پاک شده دوربین مداربسته بیان کنیم.

این کار بسیار تخصصی و حساس میباشد. توصیه میشود ریکاوری اطلاعات پاک شده دوربین مداربسته را به افراد غیر متخصص نسپارید ، زیرا ممکن است اطلاعات برای همیشه خراب شده و غیر قابل ریکاوری شوند.

مشتریان ما عمدتا با این مشکلات روبرو میشوند

ریکاوری-اطلاعات-دوربین-مداربسته

اطلاعات دستگاه بصورت دستی پاک شده اند

در زمانی که دزدی و یا اشتباهی انجام بشود ، فرد خاطی اگر زمان داشته باشد ممکن است اطلاعات دوربین مداربسته را بصورت دستی و با دستگاه دوربین مداربسته پاک کند. در این صورت باید توجه داشته باشید که سریعا ضبط را متوقف کنید تا اطلاعات جدیدی روی دستگاه ذخیره نشود و هر چقدر اطلاعات جدیدی ذخیره بشود ممکن است درصد ریکاوری اطلاعات کمتر شود.

پرسش : در شرایطی که اطلاعات بصورت دستی پاک شده باشند قابل ریکاوری هستند؟

پاسخ : در زمانی که اطلاعات جدیدی رکورد نشده باشد و توسط افراد غیر متخصص دستکاری نشده باشد ، بله قابل بازگشت هستند البته سختی کار بستگی به مدل دستگاه دارد اما در کل اطلاعات بصورت کامل قابل ریکاوری هستند.

پرسش : دستگاه 1ماهه ضبط میکند. بعد از فرمت تقریبا 5 روز دوباره ضبط شده است. قابل ریکاوری هستند؟

پاسخ : با توجه به مقدار ضبط 30 روزه و جایگزین شدن 5 روز ، درصد موفقیت ریکاوری اطلاعات زیاد است و هر زمان که متوجه پاک شدن هارد شدین سریعا دستگاه را از برق بکشید تا اطلاعات بیشتری ذخیره نکند.

پرسش : اومدیم اطلاعات رو رو ببینیم و اشتباها گزینه فرمت را زدیم ! الان باید چیکار کنیم ؟

پاسخ : در این وضعیت خونسردی خود را حفظ کنید و قبل از اینکه اطلاعات جدیدی ذخیره شود دستگاه را از برق بکشید تا بتوانیم اطلاعات را بصورت کامل ریکاوری کنیم.

دوربین-مداربسته-ضربه-خورده

دستگاه را با ضربه خراب کرده اند

برخی از مشتریان ما تماس گرفته اند و گفتند عده ای برای دزدی به محل رفته اند اما چون وقت کافی برای پاک کردن اطلاعات را نداشتند سعی کردند با ضربه زدن به دستگاه باعث نابودی اطلاعات بشوند. در این صورت باید اعلام کنم که ریکاوری شدن و یا نشدن اطلاعات بستگی به مقدار ضربه داره اما مجموعه ما با آخرین تجهیزات روز دنیا در کنار شماست تا بصورت سخت افزاری و حتی جراحی هارد بتوانیم ریکاوری اطلاعات پاک شده دوربین مداربسته شما را انجام بدهیم.

پرسش : بر اثر ضربه دستگاه دی وی آر خراب شده اما هارد سالمه، اطلاعات قابل دیدن هستند؟

پاسخ : با توجه به اینکه ساختار دستگاه دوربین مدار بسته متفاوت است شما نمیتوانید روی کامپیوتر و دستگاه دی وی آر دیگر اطلاعات را ببینید. حتما با اطلاعات دیکریپت بشود تا بتوان اطلاعات را دید. در این حالت اگر دستکاری نشده باشد تمام اطلاعات قابل ریکاوری هستند.

پرسش : هارد دستگاه بر اثر ضربه خراب شده! اطلاعات قابل ریکاوری هستند؟

پاسخ : بستگی به مقدار صدمه وارد بر هارد دارد اما معمولا با کمک تجهیزات تخصصی که در مجموعه موجود هست میتوانیم اطلاعات را ریکاوری کنیم اما باید قبل از هرچیزی با بخش فنی مجموعه مشورت کنید.

پرسش : بر اثر ضربه هارد کند میخونه و هنگ میکنه ! نمیتونیم اطلاعات رو ببینیم

پاسخ : در این شرایط هارد شما بخاطر ضربه ای که دیده ممکنه هد هارد ضعیف یا خراب شده باشه که تو این شرایط اصلا نباید هارد به دستگاه وصل باشه چون فشار میاره به هارد و هرچقدر بیشتر فشار بیاره ممکنه وضعیت خراب تر بشه پس سریعتر هارد را از برق بکشید.

جایگزین-شدن-اطلاعات-در-دوربین-مداربسته

جایگزین شدن اطلاعات جدید

هر دستگاه دوربین مداربسته از قطعه ای به نام هارد برای ذخیره شدن اطلاعات استفاده میکند. این هارد ها در ظرفیت های مختلفی وجود دارند ( 500 گیگ – 1 ترابایت – 2 ترابایت – 4 ترابایت – … ) که بستگی به تعداد دوربین ، کیفیت دوربین ها ، تنظیمات دستگاه دوربین مداربسته و … یک مقدار زمان مشخصی را میتوانند اطلاعات را روی هارد نگه دارند و بعد از پر شدن ظرفیت هارد دستگاه بصورت خودکار اولین فیلم ها را پاک کرده و فیلم های جدید دوباره جایگزین شده و به اصطلاح اوررایت میشوند.

پرسش : در این شرایط اطلاعات قبلی قابل بازگشت هستند؟

پاسخ : معمولا در شرایط اوررایت یا بازنویسی زمان فیلم مورد نظر ، مقدار زمانی که میتواند اطلاعات هارد را نگه دارد ، تنطیمات دوربین مهم است و قبل از ارسال هارد به مجموعه باید این موارد را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

پرسش : دستگاه دی وی آر ما 1 ماهه ضبط میکنه ، اطلاعات 6 ماه قبل قابل ریکاوری میشوند؟

پاسخ : اگر دستگاه شما 1 ماهه رکورد کند ، بدلیل اینکه 6 بار روی هارد دوباره اوررایت شده ، درصد ریکاوری تاریخ مورد نظر شما نزدیک به صفر است.

پرسش: دستگاه دی وی آر ما 15 روزه ضبط میکند … امکان ریکاوری فیلم های 16 روز پیش وجود دارد ؟

پاسخ : با توجه به مقدار اوررایت یا بازنویسی یک روزه اطلاعات احتمال ریکاوری وجود دارد اما باید توسط کارشناسان ما تست شود تا دقیق مشخص شود.

نوسانات-برق-دوربین-مداربسته

بدلیل نوسانات برق هارد خراب شده

سعی کنید برای دستگاه دوربین مداربسته خود از محافظ برق استفاده کنید تا جلوی یکسری از نوسان های برق را بگیرد اما وقتی نوسان برق به دستگاه میخورد ممکن است برد دستگاه ، آداپتور و یا هارد را بسوزاند. اما در صورتی که هارد با نوسانات برق مواجه میشود ممکن است در اولین مرحله برد هارد خراب شود که در این صورت میتوان برد را تعمیر و یا تعویض کرد(رام هم باید تعویض گردد) و اطلاعات را برگرداند و یا هارد را تعمیر کرد اما اگر نوسان برق خیلی شدید باشد ممکن است هد هارد هم بسوراند که در این صورت حتما باید با کارشناسان ما برای مشاوره تماس بگیرید.

پرسش : برد هارد دوربین مداربسته سوخته. اطلاعات قابل برگشت هستند ؟

پاسخ : بله در این صورت میتوانید هارد را برای ما ارسال کنید تا برد هارد را تعمیر و یا تعویض کنند و اطلاعات به همان شکل در بیاوریم

پرسش : نوسان برق باعث شده تا برد دوربین مداربسته و هارد بسوزد ! اطلاعات قابل ریکاوری هستند ؟

پاسخ : بله در این صورت برد هارد قابل تعمیر و یا تعویض میباشد و مسئله مهم این است که شما نباید هارد را به کامپیوتر و یا دوربین مداربسته دیگری وصل کنید چرا که هارد را فرمت میکند. در این صورت بعد از تعویض و یا تعمیر برد اطلاعات باید با تجهیزات خاص ریکاوری شوند.

وصل-کردن-هارد-دوربین-مداربسته-به-کامپیوتر

هارد دوربین مداربسته را به کامپیوتر وصل کردیم

وقتی هارد دوربین مدار بسته خود را به کامپیوتر وصل کنید آن را نمیشناسد و این یک امر طبیعی میباشد و مجبور به ساخت پارتیشن میشوید اما انتظار فرمت شدن اطلاعات بعد از ساخت پارتیشن را داشته باشید. اگر اطلاعات هارد دوربین مداربسته شما مهم است هرگز آن را به کامپیوتر وصل نکنید و حتما با یک مشاور در بازیابی اطلاعات مشورت کنید.

پرسش : هارد دوربین مداربسته رو کامپیوتر وصل کردم و فرمت شده. امکان ریکاوری هارد وجود دارد ؟

پاسخ : در این شرایط باید دستگاه دی وی آر را به همراه هارد به شرکت بیاورید تا اطلاعات شما ریکاوری شود.

پرسش : هارد را به کامپیوتر وصل کردم اما شناسایی نکرد.

پاسخ : این یک امر طبیعی است که بعد از وصل کردن هارد به کامپیوتر شناسایی نکند زیرا فایل سیستم های دستگاه دی وی آر با کامپیوتر متفاوت است. برای هارد پارتیشن جدید ایجاد نکنید تا هزینه و زمان کمتری برای بازیابی اطلاعات صرف شود. البته ممکن است هارد مشکل سخت افزاری داشته باشد که باید توسط کارشناس تعمیرات هارد تست شود.

دوربین-مداربسته-فرمت-شده

هارد دوربین مداربسته را روی دستگاه دیگر گذاشتیم اما فرمت شده

وقتی که هارد را از روی یک دستگاه دوربین مداربسته برداشته و روی یک دستگاه دیگر میگذاریم باید انتظار فرمت شدن هارد توسط دستگاه جدید را داشته باشیم چون هر دستگاهی فایل سیستم ها و سیستم عامل خاص خود را دارند و وقتی یک هارد جدید به آن متصل میکنید دستگاه بصورت خودکار آن را فرمت میکند و با سیستم عامل و فایل سیستم دستگاه همگام سازی میکند و هارد را آماده سازی میکند تا بتواند اطلاعات جدید روی آن ضبط کند.

پرسش : هارد دوربین مداربسته رو به دستگاه جدید وصل کردم و فرمت شده. امکان ریکاوری هارد وجود دارد ؟

پاسخ : در صورتی که اطلاعات جدید ذخیره نشود بله امکان ریکاوری وجود دارد و سعی میکنیم که اطلاعات بصورت کامل ریکاوری شود.

پرسش : بعد از وصل کردن به دستگاه جدید چند روز هم روی آن رکورد کرده. امکان ریکاوری وجود دارد ؟

پاسخ : بستگی به مقدار زمان ضبط کل و مقدار زمانی که مجدد روز آن ضبط شده دارد اما ممکن است اطلاعات هارد دیگر به صورت تاریخ بندی و بر نگردد و یا بصورت کامل بر نگردد اما باز احتمال ریکاوری اطلاعات بالا است.

پرسش : یک بار روی دستگاه دیگر و یک بار روی همان دستگاه قبلی فرمت شده ! قابل ریکاوری هست ؟

پاسخ : در این شرایط هارد را به هیچ کجا حتی برای تست هم وصل نکنید چون مجدد فرمت میکند و هر بار وضعیت ریکاوری سخت تر میشود. در این شرایط اگر اطلاعات جدیدی روی هارد ذخیره نشود احتمال ریکاوری بالا میباشد.

دیدن-فیلم-های-دوربین-مداربسته

دستگاه دوربین مداربسته خراب شده اما هارد سالم است ، برای دیدن فیلم ها چیکار کنیم ؟

وقتی که دستگاه دوربین مداربسته دچار خرابی میشود و نمیتواند هارد را شناسایی کند نباید هارد را به جای دیگری وصل کنید چون ممکن است فایل سیستم ها به هارد دوربین مداربسته نخورد و هارد را فرمت کند. بهتر است قبل از فرمت هارد ، آن را برای شرکت ارسال کنید تا اطلاعات را بصورت کامل و بدون ناقصی برای شما قابل دیدن کند.

پرسش : هارد را به جای دیگری وصل کردیم و اطلاعات فرمت شده! قابل ریکاوری هست ؟

پاسخ : در صورتی که اطلاعات جدیدی روی هارد ذخیره نشده باشد و توسط نرم افزار های موجود در اینترنت دستکاری نشده باشد ، اطلاعات قابل ریکاوری میباشد

پرسش : بعد از وصل کردن به دستگاه جدید چند روز هم روی آن رکورد کرده. امکان ریکاوری وجود دارد ؟

پاسخ :بستگی به مقدار زمان ضبط کل و مقدار زمانی که مجدد روز آن ضبط شده دارد اما ممکن است اطلاعات هارد دیگر به صورت تاریخ بندی و بر نگردد و یا بصورت کامل بر نگردد اما باز احتمال ریکاوری اطلاعات بالا است.

پرسش : یک بار روی دستگاه دیگر و یک بار روی همان دستگاه قبلی فرمت شده ! قابل ریکاوری هست ؟

پاسخ : در این شرایط هارد را به هیچ کجا حتی برای تست هم وصل نکنید چون مجدد فرمت میکند و هر بار وضعیت ریکاوری سخت تر میشود. در این شرایط اگر اطلاعات جدیدی روی هارد ذخیره نشود احتمال ریکاوری بالا میباشد.

ریکاوری-هارد-دوربین-مداربسته

اطلاعات هارد دوربین مداربسته ای که در آتش سوزی سوخته است ، قابل ریکاوری میباشد؟

دوستان عزیز باید توجه داشته باشند که در این مواقع هرچه زودتر دستگاه دوربین مدار بسته از آتش سوزی خارج شود بهتر است و صدمه کمتری به دستگاه وارد میشود. هر چقدر که روی قاب فلزی دستگاه سوخته باشد و اگر برد داخل دستگاه دی وی آر هم سوخته باشد زیاد تاثیری بر روی اطلاعات هارد ندارد. اما اگر خود هارددیسک سوخته باشد حتما باید توسط کارشناسان تست و پس از بررسی تخصصی هارد نتیجه جهت بازیابی اطلاعات هارد دوربین مدار بسته اعلام شود. توجه داشته باشید که اگر دستگاه دی وی آر سوخته باشد اما هارد سالم باشد ، هارد را به کامپیوتر و یا دستگاه دی وی آر دیگر متصل نکنید چرا که هارد پس از اتصال به دستگاه دیگر فرمت میشود.

اگر به هارد صدمه ای وارد نشده باشد بله اما اگر سوختگی به هارد رسیده باشد باید توسط کارشناسان ما تست و نتیجه اعلام شود

ممکن است اطلاعات هارد دیگر به صورت تاریخ بندی و بر نگردد و یا بصورت کامل بر نگردد اما باز احتمال ریکاوری اطلاعات وجود دارد.

بستگی به مقدار سوختگی برد دارد اما در بعضی مواقع میتوانیم برد را تعمیر و در بعضی مواقع باید برد تعویض شود. اما اگر قطعه رام برد خراب شده باشد حتما باید توسط کارشناسان تست شود.

هرگونه کپی برداری از مقاله ریکاوری اطلاعات پاک شده دوربین مداربسته بدون ذکر لینک منبع مجاز نمیباشد.
نویسنده : آرین آرمیون
منابع : تجربیات تیم ایمن هارد و  Dolphin Data Lab

سوالات و نظرات خود را در پایین صفحه با ما در میان بگذارید

آخرین دیدگاه و 1 دیدگاه دیگر نیاز به تایید دارند.
3.9 9 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
28 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
4.9/5 - (43 امتیاز)