برای خواندن این صفحه به 5 دقیقه زمان نیاز دارید
مشکل دیتکت نشدن هارد ترنسند transcend

تعمیر و ریکاوری هارد ترنسند با مشکل شناسایی

در این مقاله قصد داریم در مورد خرابی ها و دلایل عدم شناسایی هارد اکسترنال ترنسند Transcend بیشتر باهم بحث کنیم و خرابی های رایج را با هم مرور کنیم.

هارد های اکسترنال ترنسند در دو مدل 2.5 اینچ و 3.5 اینچ تولید شده اند ، شرکت ترنسند بدلیل اینکه صاحب تکنولوژی نیست سعی میکند از برند های سیگیت ، وسترن دیجیتال ، توشیبا و سامسونگ در هاردهای خود استفاده کند.

نشناختن یک هارد دیسک ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. در ادامه، برخی از دلایل رایج برای نشناختن هارد دیسک را بررسی می‌کنیم:

خرابی سوکت هارد اکسترنال ترنسند transcend

خرابی کابل یا سوکت هارد ترنسند

خرابی در مدار

خرابی در مدارهای داخلی هارد یا پورت ترنسند ممکن است باعث عدم شناسایی هارد شود. این خرابی‌ها می‌توانند به علت عوامل مکانیکی، خطاهای تولید یا خرابی ناگهانی در سیستم الکتریکی باشند.

پورت هارد اکسترنال ترنسند روی هارد ممکن است خراب شده باشد، پایه‌های آن کج شده باشند، یا دچار آسیب فیزیکی شده باشد. این مشکلات می‌توانند باعث عدم اتصال و شناسایی هارد شوند.

استفاده ناصحیح

استفاده ناصحیح از سوکت هارد می‌تواند به خرابی آن منجر شود. این شامل : اتصال و قطع کابل‌ها بدون احتیاط، قرار دادن فشار زیاد بر روی سوکت و حرکت مکرر و ناهماهنگی در حین اتصال است. از آنجا که سوکت‌های هارد دیسک از نوع پلاستیک و یا فلزی هستند ، مستعد خرابی هستند.

خرابی مکانیکی

ضربه، سقوط، فشار غیرمعمول یا تحریک‌های مکانیکی دیگر می‌تواند به خرابی سوکت هارد منجر شود. درصورتی که هارد دیسک در محل نگهداری یا استفاده خود مورد ضربه قرار گرفته باشد، احتمالاً سوکت آن به خطر افتاده است.

عوامل زمانی

سوکت هارد ممکن است به دلیل عوامل زمانی، مانند خوردگی، اکسیداسیون، رسوبات، فرسایش و کاهش کیفیت مواد سازنده، خراب شود. این مشکلات معمولاً به مرور زمان رخ می‌دهند و باعث ناتوانی سوکت در تأمین ارتباط مطمئن با هارد دیسک می‌شوند.

عیوب تولیدی

در برخی موارد، عیوب تولیدی در سوکت هارد دیسک ممکن است وجود داشته باشد. این مشکلات ممکن است در فرآیند تولید، جوشکاری ناصحیح، کیفیت پایین قطعات یا مشکلات طراحی ریزدانگی وجود داشته باشند.

بدسکتور علت شناسایی نشدن هارد اکسترنال ترنسند

عدم شناسایی هارد بدلیل بدسکتور

خرابی فیزیکی

ضربه‌ها، سقوط هارد دیسک، نگهداری نامناسب و مشکلات فیزیکی دیگر می‌توانند منجر به بدسکتور شدن هارد دیسک شوند.

عمر مفید

هارد دیسک‌ها با گذر زمان و استفاده مداوم، ممکن است بدسکتور شوند. این امر به دلیل فرسایش طبیعی و رسیدن به عمر مفید پایانی آنها اتفاق می‌افتد.

اشکال در فرایند نوشتن و خواندن

مشکلات در فرایند نوشتن و خواندن داده‌ها می‌توانند به بدسکتور شدن هارد دیسک منجر شوند. این ممکن است به دلیل خطاهای سیستمی، نقص در سخت‌افزار یا مشکلات نرم‌افزاری باشد.

اختلالات برقی

اختلالات برقی مانند ولتاژ نامناسب، شوک الکتریکی، سوئیچینگ غیرمنظم و نوسانات برق می‌توانند در طولانی مدت باعث بدسکتور شدن هارد دیسک شوند.

عوامل محیطی

شرایط محیطی نامناسب مانند گرما، رطوبت، گرد و غبار و تغییرات دمایی متناوب می‌توانند در طولاتی مدت باعث خرابی و در نتیجه بدسکتور شدن هارد دیسک منجر شوند.

اطمینان حاصل کردن از پشتیبان‌گیری منظم از داده‌ها و استفاده از هارد دیسک‌های با کیفیت و استاندارد می‌تواند کمک کند تا از بدسکتور شدن هارد دیسک و از دست دادن داده‌ها جلوگیری شود.

خرابی فریمور ریکاوری هارد ترنسند Transcend

عدم شناسایی هارد به دلیل مشکل فریمور

عدم شناسایی هارد Transcend به دلیل مشکل فریمور (Firmware) می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. در زیر برخی از دلایل احتمالی را بررسی می‌کنیم:

خطا در بارگذاری فریمور

در برخی موارد، خطاهای در فرایند بارگذاری فریمور ممکن است باعث عدم تشخیص هارد دیسک شوند. این خطاها ممکن است ناشی از قطعات فریمور خراب یا مشکلات در روند بروزرسانی باشند. در این صورت، باید با دقت فرایند بارگذاری فریمور را مجدداً انجام داده و از صحت و کمال آن مطمئن شوید.

خرابی فیزیکی در چیپ فریمور

خرابی یا نقص در قسمت فیزیکی چیپ فریمور می‌تواند باعث عدم تشخیص هارد دیسک شود. در این صورت، معمولاً تعمیر این مشکل توسط متخصص صورت می‌گیرد.

در برخی موارد، فیزیکی بودن فریمور (مثل حافظه فلش داخلی) ممکن است خراب شده باشد، که این باعث عدم شناسایی هارد می‌شود. این مشکل ممکن است به علت خرابی قطعات الکترونیکی داخلی یا خرابی ناگهانی در فیزیکی بودن فریمور باشد.

مشکلات سیستم عامل

برخی مشکلات در سیستم عامل می‌توانند باعث عدم شناسایی هارد دیسک و تداخل با فریمور شوند. به عنوان مثال، نصب نرم‌افزارهای ناسازگار، تنظیمات نادرست یا خطاهای سیستمی ممکن است مشکلاتی را ایجاد کنند.

در صورتی که مشکل فریمور باعث عدم شناسایی هارد دیسک شده است و به تنهایی قادر به رفع آن نیستید، بهتر است با متخصصین  هارد دیسک تماس بگیرید یا از خدمات پشتیبانی فنی آنها استفاده کنید تا راهنمایی و کمک لازم را دریافت کنید.
در صورتی که مشکل فریمور باعث عدم شناسایی هارد دیسک شده است و به تنهایی قادر به رفع آن نیستید، بهتر است با تولید کننده هارد دیسک تماس بگیرید یا از خدمات پشتیبانی فنی آنها استفاده کنید تا راهنمایی و کمک لازم را دریافت کنید.

خرابی هد هارد اکسترنال ترنسند transcend

عدم شناسایی هارد به دلیل خرابی هد (HEAD)

علت خرابی هد هارد ترنسند

  • ضربه یا سقوط : ضربه‌های قوی یا سقوط هارد دیسک ممکن است باعث خرابی هد شود. این ضربه‌ها می‌توانند باعث شکستن و فرو ریختن هد بر روی سطح دیسک شوند و در نتیجه باعث خرابی هد و عدم توانایی در خواندن و نوشتن داده‌ها شوند.
  • فرسایش هارد : هد ها با گذشت زمان و استفاده مکرر از هارد دیسک، تحت تأثیر سایش قرار می‌گیرند. این سایش ممکن است باعث فرسایش طبقه‌های مغناطیسی روی سطح دیسک شود و در نتیجه کیفیت خواندن و نوشتن داده‌ها را کاهش دهد و در نهایت به خرابی هد منجر شود.
  • مشکلات الکترونیکی : مشکلات در بخش الکترونیکی هد نیز می‌تواند باعث خرابی آن شود. مثلاً خرابی قطعات الکترونیکی مانند چیپ ها، مقاومت ها، خازن ها و … می‌تواند عملکرد صحیح هد را تحت تأثیر قرار دهد و در نهایت به خرابی آن منجر شود.
  • عوامل محیطی: شرایط محیطی نامناسب مانند دمای بسیار بالا یا بسیار پایین، رطوبت بالا، لرزش های شدید و… می‌توانند عمر هد ها را کاهش داده و به خرابی آنها منجر شوند.
  • خرابی پیچیده تر : برخی مشکلات پیچیده تر مانند خطاهای سیستمی در رابطه با هد، نقص در پارچه‌ها یا مشکلات دیگر در ساختار داخلی هد می‌توانند به خرابی آن منجر شوند.

انواع خرابی هد هارد ترنسند

  • خرابی فیزیکی هد : هد هارد مسئول خواندن و نوشتن داده‌ها روی دیسک هارد است. خرابی فیزیکی هد می‌تواند شامل خرابی رأس خواننده، خرابی مکانیزم حرکتی هد و غیره باشد. این خرابی‌ها ممکن است باعث عدم شناسایی هارد شوند.
  • خرابی یکی از هد ها : در بعضی مواقع که هارد شما بصورت خاموش یا روشن ضربه میخورد ممکن است یک یا چند هد دچار نقص فیزیکی شوند و اطلاعات و یا پارتیشن هارد به شما نمایش داده نشود.
  • ضعیف شدن هد هارد : ضعف شدن هد ممکن است به خرابی مدارات داخلی هارد نیز منجر شود. این خرابی می‌تواند باعث نقص در عملکرد هارد و عدم شناسایی آن شود.
  • نقص در تنظیمات هد : در بعضی موارد، تنظیمات نادرست هد می‌تواند باعث عدم شناسایی هارد شود. این ممکن است به علت تنظیمات بیش از حد محدودیت‌های سخت‌افزاری یا تنظیمات ناصحیح در بخش هد هارد باشد.

هرگونه کپی برداری از مقاله عدم شناسایی هارد اکسترنال ترنسند Transcend بدون ذکر لینک منبع مجاز نمیباشد.
نویسنده : آرین آرمیون
منابع : تجربیات تیم ایمن هارد

بله در صورتی که هارد دستکاری نشود و فشار به هارد وارد نشده باشد قابل ریکاوری هست.

در این حالت احتمال بازیابی اطلاعات بالا هست اما باز باید برای تست دقیق توسط کارشناس چک شود.

بله در صورتی که فایل جدیدی روی هارد ریخته نشود و یا دستکاری نشود قابل ریکاوری میباشد

0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
5/5 - (5 امتیاز)