برای خواندن این صفحه به 8 دقیقه زمان نیاز دارید
دلایل کندی سرعت هارد سیگیت SEAGATE

دلایل کندی سرعت هارد سیگیت Seagate

سوالی که اکثر مشتریان ما میپرسند این است که هارد اکسترنال و یا اینترنال آنها به شدت کند شده و نیاز به تعمیر و یا ریکاوری اطلاعات این مدل هارد ها را دارند اما دلایل کندی سرعت هارد سیگیت Seagate چیست؟

برای بازیابی اطلاعات و یا تعمیر این مدل هارد ها باید چه نکاتی را رعایت کنند؟

بازیابی اطلاعات هاردهای سیگیت با مشکل کندی سرعت به چه صورت است و نیاز به چه تجهیزاتی میباشد؟

همه این موارد را با میتوانید از زبان کارشناسان هارد سیگیت در مجموعه ایمن هارد بشنوید.

کند شدن هارد سیگیت بدلیل ویروس

کند شدن هارد بدلیل ویروس

ویروس‌ها ممکن است به کند شدن هارد و کاهش سرعت عملکرد سیستم عامل شما منجر شوند. در این موارد، ویروس‌ها اغلب به صورت پنهانی در سیستم عامل شما و در بعضی از موارد حتی با تغییر نام فایل‌ها به صورتی که تشخیص آن‌ها توسط برنامه‌های ضد ویروس سخت شود، وجود دارند.

این ویروس‌ها ممکن است سیستم شما را به صورت مداوم داغ کنند و در نتیجه، سرعت عملکرد سیستم را به شدت کاهش دهند.

ویروس ها میتوانند باعث اختلال در هارد شوند و مقدار کارکرد هارد را به شدت بالا ببرند به نحوی که قدرتی برای اجرای کار های دیگر نباشد و بدلیل استفاده از نهایت توانایی هارد باعث هنگ کردن هارد شود.

برای رفع این مشکل، می‌توانید از یک برنامه ضد ویروس قدرتمند و به روز استفاده کنید تا هر گونه ویروس موجود در سیستم عامل شما را شناسایی و حذف کند. همچنین، از به روز بودن سیستم عامل و برنامه‌های موجود در آن اطمینان حاصل کنید.

خرابی رابط برد تبدیل سوکت رابط سیگیت

خرابی رابط هارد سیگیت

رابط سخت افزاری یک هارد دیسک می تواند به علت مشکلات فیزیکی و یا غیرفیزیکی باعث کندی عملکرد هارد شود. برخی از دلایل سخت افزاری کندی هارد عبارتند از:

کابل SATA در هارد اینترنال

اگر کابل SATA بر روی هارد دیسک دچار خراش و یا ترک شده باشد، سرعت انتقال داده ها به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

کابل USB در هارد اکسترنال

اگر کابل شما خراب شده باشد و یا بدلیل استفاده نادرست سیم های داخل کابل به مشکل خورده باشند ممکن است سرعت هارد و انتقال اطلاعات کند شود.

خرابی در برد و سوکت هارد

ممکن است مسیر های ورودی اطلاعات و هارد دارای لق شدگی و یا شکستگی شده باشند که معمولا بدلیل استفاده نادرست به مشکل میخورند.

خرابی فریمور هارد سیگیت seagate

پر شدن حافظه بافر هارد سیگیت

  1. ظرفیت کم حافظه بافر: برخی از هاردهای سیگیت دارای حافظه بافر با ظرفیت کم هستند. این به معنی این است که هارد تنها توانایی ذخیره کردن حجم کمی از داده‌ها در حافظه بافر را دارد و این می‌تواند باعث کند شدن هارد شود.
  2. خرابی یا نقص در حافظه بافر: حافظه بافر هارد ممکن است خراب شده یا نقص داشته باشد که موجب کاهش سرعت هارد شود.
  3. خرابی حافظه بافر : در صورتی که هارد دچار خرابی یا نقص شود، می‌تواند باعث کند شدن آن شود. برای بررسی این مورد می‌توانید از ابزارهایی مانند CrystalDiskInfo استفاده کنید و سلامت هارد خود را چک کنید.
  4. خرابی از کارخانه : در بعضی از هارد ها دیده شده که به گفته مشتری هارد به تازگی خریداری شده اما دچار کندی سرعت شده ، در این مدل خرابی ها که به خرابی از سمت کارخانه معروف است ممکن است کندی سرعت وجود داشته باشد.
کندی سرعت هارد بدلیل خرابی هد

کند شدن هارد بدلیل خرابی هد

سقوط هارد دیسک

هنگامی که هارد دیسک در حال استفاده است و سقوط می‌کند، می‌تواند باعث خرابی هد شود. در این شرایط، هد ممکن است بر روی سطح دیسک بخورد و آسیب ببیند، در نتیجه اگر هارد دیسک بعد از سقوط کند شده باشد، ممکن است سرعت خواندن و نوشتن داده‌ها از روی هارد بسیار کند شود.

آسیب فیزیکی به هد

ضربه به هارد دیسک، نوسانات برق، ورود نوسانات الکتریکی به سیستم و… می‌تواند باعث آسیب به هد شود و در نتیجه کندی در سرعت خواندن و نوشتن داده‌ها از روی هارد ایجاد شود.

تکان شدید

زمانی که هارد شما در حال کار کردن است و هارد تکان میخورد ممکن است هارد شما دچار خرابی هد و یا ضعیف شدن هد هارد شود و در نتیجه زمانی که هارد را وصل میکنید شروع به هنگ کردن میکند.

پیشنهاد کارشناس

در حالتی که هد هارد مشکل داشته باشد و اطلاعات برای شما اهمیتی نداشته باشد پیشنهاد کارشناس این است که هارد قابل تعمیر نیست و بهتر است با یک هارد نو جایگزین شود اما …

در صورتی که اطلاعات هارد شما مهم است هیچ کدام از نرم افزارها توصیه نمیشود و نباید هارد را دستکاری نرم افزاری و سخت افزاری کرد چون هر اقدامی باعث خراب تر شدن وضعیت هارد میشود و سریعا باید به مراکز بازیابی اطلاعات مراجعه کنید تا اطلاعات شما را بصورت سخت افزاری ریکاوری کنند.

ریکاوری هارد بدسکتوری سیگیت seagate

بدسکتور گرفتن هارد سیگیت

بد سکتورها یکی از اصلی‌ترین علل کندی هارد دیسک می‌باشند. بد سکتورها، ناحیه‌هایی روی هارد دیسک هستند که قادر به ذخیره اطلاعات نیستند و در نتیجه خواندن و نوشتن اطلاعات را کند میکند و مشکلاتی ایجاد می‌کند. بد سکتورها معمولاً به دلیل ضربه‌های مکرر، سوء استفاده ( ماین کردن ) ، گرمای زیاد یا عوامل دیگری مانند خرابی سرعت دورانی دیسک ایجاد می‌شوند.

بدسکتورهایی که در بخش‌های مهم هارد دیسک وجود دارند، مانند بخش رویشی یا بخش‌های دسترس‌پذیر به سرعت باعث از دست رفتن اطلاعات و کندی هارد می‌شوند. اگرچه برای رفع موقت این مشکل می‌توان از نرم‌افزارهایی برای برطرف کردن بد سکتورها استفاده کرد، اما بهترین راه‌حل برای این مشکل، جایگزینی هارد دیسک با یک هارد جدید و سالم می‌باشد.

اگر هارد دیسک شما به دلیل بد سکتورها کند شده است، می‌توانید ابتدا با استفاده از نرم‌افزارهایی مانند CHKDSK یا ScanDisk بررسی کنید که آیا بد سکتورهایی در هارد دیسک شما وجود دارند یا خیر. در صورتی که بد سکتورها وجود دارند، می‌توانید از نرم‌افزارهایی مانند SpinRite برای رفع موقت این مشکل استفاده کنید. اما به دلیل اینکه رفع این مشکل هیچ‌گاه پایدار نیست، تعویض هارد دیسک با یک هارد جدید و سالم بهترین راه‌حل است.

پیشنهاد کارشناس

در صورتی که اطلاعات هارد شما مهم است هیچ کدام از نرم افزار های بالا توصیه نمیشود و سریعا باید به مراکز بازیابی اطلاعات مراجعه کنید تا اطلاعات شما را بصورت سخت افزاری ریکاوری کنند.

در صورتی که اطلاعات مهم نیست میتوانید هارد خود را یک بار فرمت کرده . با نرم افزار های بدسکتور گیری و یا Defragment ویندوز آن را امتحان کنید اما اگر نتیجه نگرفتید میتوانید هارد خود را برای تعمیر ارسال کنید.

بله اگر اطلاعات هارد برای شما مهم است به هیچ عنوان از نرم افزار استفاده نکنید و زودتر هارد را بکشید چون به هر مقدار که به هارد فشار بیاد خرابی هارد بیشتر میشود. معمولا در اکثر مواردی که این مشکل را دارند در صورتی که دستکاری نشود اطلاعات ریکاوری میشوند.

معمولا در صورتی که هارد ضربه میخوره به مشکل هد پارک ، ضعیفی هد و خرابی یک یا چند هد بر میخوره که معمولا در این شرایط هارد با توجه به مدل و ظرفیت هارد و مقدار خرابی هارد شرایط بسیار متفاوت است و باید با دستگاه تست شود و بعد شرایط کامل اعلام شود.

هرگونه کپی برداری از مقاله دلایل کندی سرعت هارد سیگیت Seagate بدون ذکر لینک منبع مجاز نمیباشد.
نویسنده : آرین آرمیون
منابع : تجربیات تیم ایمن هارد و  Seagate.com

0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
5/5 - (5 امتیاز)