برد هارد دیسک چگونه کار میکند

برد هارد دیسک چیست و چگونه کار میکند؟

از مهم‌ترین اجزاء هاردها برد آن است که اصلی‌ترین وظایف را بر عهده دارد. برد هارد دیسک مانند بسیاری از بردهایی که تا کنون دیده‌اید از سر هم شدن تعدادی قطعهٔ الکترونیکی بر روی یک یونیت سبزرنگ ایجاد شده است؛ اما تفاوت چشمگیری با دیگر بردها دارد. وظیفهٔ کلی برد هارددیسک یا همان Logical Board کنترل هارد دیسک و دریافت دستورات برای اجرا در سیستم می‌باشد.
این قطعهٔ کوچک وظایف گوناگونی از جمله بکار انداختن موتور هارد دیسک و خواندن اطلاعات از روی پلترها را بر عهده دارد همچنین برد هارد دیسک حاوی قسمت فریموری هارد می‌باشد تا هارد بتواند به‌درستی کار کند. در زمانی که برد هارددیسک هنوز در کارخانه است این اطلاعات و برنامه‌ریزی بر روی برد الکترونیکی ریخته می‌شود تا انطباق‌های مؤثر، دسترسی موفق به میکرو کدها برای راه‌اندازی هارد و… را به‌صورت از پیش تعیین شده انجام دهد.
در واقع به‌صورت کلی برد هارددیسک باتوجه‌به برنامه‌ای از پیش تعیین شده در ابتدا دستورات را دریافت و سپس پس از تحلیل این دستورات آن را انجام می‌دهد؛ یعنی در کنار این که هارد وظیفهٔ ذخیره‌سازی اطلاعات را انجام می‌دهد برد این دستورات را تحلیل می‌کند و دستور خواندن اطلاعات را در سیستم اجرا می‌کند.

وظایف برد هارد به طور خلاصه

اتصال به سیستم کامپیوتر

برد هارد به وسیله رابط‌های مخصوص (مانند رابط SATA یا SAS) به مادربورد یا کارت‌های کنترلر متصل می‌شود. این اتصال به منظور ارتباط بین هارد دیسک و سیستم کامپیوتری برای انتقال داده‌ها و ارتباط با دیگر قطعات سیستم استفاده می‌شود.

کنترل حرکت

برد هارد شامل کنترل‌کننده‌های (Controller) خاصی است که عملیات حرکت سرخوان (read/write head) را مدیریت می‌کنند. این کنترل‌کننده‌ها با دقت موقعیت سرخوان را روی ترک‌ها و سکتورها تعیین کرده و برای نوشتن و خواندن داده‌ها از آنها استفاده می‌کنند.

مدیریت داده‌ها

برد هارد مسئول مدیریت و کنترل جریان داده‌ها است. داده‌هایی که بین هارد دیسک و سیستم کامپیوتری جابجا می‌شوند به دقت توسط برد هارد کنترل و هدایت می‌شوند. این برد همچنین برای تشخیص خطاها، اصلاح اطلاعات تا حد امکان و اجرای فرآیندهای کلیدی در هارد دیسک مسئول است.

برقراری ارتباط با بایوس

برد هارد اطلاعات مربوط به هارد دیسک، ظرفیت، مدل و وضعیت آن را به بایوس سیستم و سیستم عامل اعلام می‌کند. این اطلاعات برای شناسایی و تعامل صحیح با هارد دیسک در هنگام راه‌اندازی و استفاده از سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علائم سوختن برد هارد چیست

سوختن برد هارد دیسک

در اصطلاحی عامیانه گفته می‌شود که هارد سوخته است و ازآنجایی‌که در هارد هیچ قطعه الکترونیکی دیگری به جز برد هارد دیسک وجود ندارد پس این اصطلاح به سوختن برد هارد دیسک برمی‌گردد و در برخی موارد می‌توان با تعمیر برد هارد به اطلاعات آن دست پیدا کرد و در برخی موارد دیگر تعمیر برد پاسخگو نیست و نیاز به شبیه‌سازی برد هارد است.
تعمیر یا تعویض برد یک تخصص است و نیاز به آرشیو برد کامل دارد که هر مجموعه و یا افرادی قابلیت تعویض برد را ندارند چرا که هر هارددیسکی به فریموری منحصر به خودش تعلق دارد و این کار تعویض را پیچیده می‌کند که در این مرکز با آموزش‌های حرفه‌ای و استفاده از به‌روزترین تجهیزات در این زمینه توانایی تعمیر و یا تعویض برد هارددیسک شما را داریم و چنان چه اطلاعات ازدست‌رفته برایتان باارزش باشد هارد دیسک را برای شما ریکاوری می‌کنیم تا تمام اطلاعات به‌راحتی بازگردد.

علائم سوختن برد هارددیسک

روشن نشدن هارد

اگر هارد شما به‌طورکلی روشن نشد؛ یعنی موتور هارد کار نمی‌کند و پلترها نمی‌چرخند و برد هارددیسک سوخته است که با تعمیر و یا تعویض برد هارددیسک با هم‌خوانی رام‌ها و مشابه‌سازی IC دوباره شروع به کار می‌کند؛ در برخی موارد با نادیده‌گرفتن این علائم به دیگر قطعات هارد مثل مدیا، هدها و.. آسیب می‌رسد که تعمیر آن را سخت‌تر می‌کند؛ اما در این مرکز در کنار داشتن آرشیوی کامل از انواع برد و هارددیسک‌ها و با کمک تجهیزاتی تخصصی عملیات مشابه‌سازی انجام می‌گیرد و جای هیچ‌گونه نگرانی نمی‌باشد.

روشن شدن ولی عدم شناسایی

در واقع هارد روشن می‌شود؛ اما هیچ صدای غیرمتعارفی از آن شنیده نمی‌شود؛ اما یا شناخته نمی‌شود و یا با به‌هم‌ریختن پارتیشن‌ها و نمایش اشتباهی از ظرفیت روبه‌رو می‌شوید که بعضاً نشانهٔ خرابی برد هارددیسک است و گاهی ممکن است مربوط به خرابی فیزیکالی هارد نیز باشد که در صورت سوختن هارد می‌توان با شبیه‌سازی دوباره آن را اصلاح کرد و به اطلاعات دست یافت و بعضاً ممکن است که این مشکلات در اثر خرابی فریموری نیز ایجاد شده باشد که با یک تست ساده در مرکز ما به شما نوع خرابی و راهکار آن را توضیح خواهیم داد تا در حداقل زمان اطلاعات شما بازگردانیم.

صدای تق تق

این صدا ممکن است بر اثر نوسانات برق یا ضربه وارد شده به هارد باشد و ممکن است ضعیفی، خرابی و یا برای زمانی باشد که هد هارد در جای نامناسب قرار گرفته باشد. در این صورت بهتر است به صفحه همه چیز درباره ریکاوری هارد مراجعه کرده و با جزئیات بیشتر درباره این مشکل مطالعه کنید.

بوی سوختگی

بوی سوختگی از هارد نشان‌دهنده خرابی برد است که نشان می‌دهد اجزایی از برد هارد سوخته است. مقدار سوختگی باید تست شود و ممکن است با تعمیر و یا تعویض برد درست شود و در بعضی از مواقع ممکن است به هد هارد هم صدمه بزند. در این حالت پیشنهاد می‌شود حتماً به مرکز تعمیر یا ریکاوری هارد مراجعه کنید.

دلایل خرابی برد هارد چیست

دلایل خرابی برد هارد دیسک

  1. نفوذ آب و مایعات به داخل هارد دیسک که باعث اتصالی قطعات برد و سوختن آن می‌شود.
  2. نداشتن منبع تغذیه مناسب با ولتاژی نامناسب در هاردهای اکسترنال نوسانات برقی و شوک الکتریکی که باعث ازکارافتادن برد هارد دیسک می‌شود.
  3. نزدیک‌شدن قطعات فلزی رسانا هنگام روشن بودن هارد و ایجاد اتصالی در هارد دیسک.
  4. افزایش حرارت در بین قطعات داخلی بر اثر کارکرد نامناسب.
  5. جداشدن قطعه‌های داخلی هارد هنگام جداکردن هارد از سیستم.
  6. ضربه به برد هارددیسک و خرابی فیزیکی.

توضیحات کارشناس درباره برد هارد

در مجموع، برد هارد نقش بسیار مهمی در عملکرد هارد دیسک ایفا می‌کند و بدون آن، هارد دیسک قادر به انجام وظایف خود به درستی نخواهد بود. اگر برد هارد دچار خرابی شود، ممکن است دیتاها به خطر بیفتد و یا هارد دیسک به طور کلی قابل استفاده نباشد.

در تمامی موارد بالا چه در صورت خوش‌بینانه بودن یعنی فقط سوختن برد هارددیسک و چه خرابی‌های متعدد در هارد که بر اثر سوختن هارد به دیگر قطعات مثل هدها آسیب وارد کرده باشد تیم متخصصین ایمن هارد طی فرایندی تخصصی در ابتدا اقدام به تست و شناسایی درست از خرابی ایجاد شده می‌کند و سپس باتوجه‌به صلاح دید و مشکل به وجود آمده تعمیر و یا تعویض برد هارد شما را با درنظرگرفتن اختصاصی‌بودن فریمورها و همسان‌سازی IC و رام‌ها در پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها در حداقل زمان و حتی به‌صورت فوری و اورژانسی برای شما عزیزان انجام خواهند داد تا رضایت شما را از اعتمادتان به این گروه تخصصی مشاهده کنند.

هرگونه کپی برداری از مقاله “برد هارد دیسک چگونه کار میکند؟” بدون ذکر لینک منبع مجاز نمیباشد.
نویسنده : آرین آرمیون
منابع : تجربیات تیم ایمن هارد

مرکز تعمیرات برد هارد خراب
فروشگاه برد هارد اکسترنال اینترنال
آموزش تعویض برد هارد خراب
0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
4.7/5 - (6 امتیاز)