4.9/5 - (80 امتیاز)
همه-چیز-درباره-ریکاوری-هارد

ریکاوری هارد

در این مطلب سعی میکنیم یک دید کلی به مبحث بزرگ ریکاوری هارد به شما عزیزان بدهیم. لازم بذکر است ریکاوری هارد فقط دانلود کردن یک برنامه رایگان از اینترنت و استفاده از اون نیست. برخی از مشتریان ما با این کار اطلاعات خود را برای همیشه از دست دادن و متاسفانه دیگر قادر به ریکاوری اطلاعات با پیشرفته ترین دستگاه ها نبوده است. پس اگر اطلاعات شما مهم است قبل از هر اقدامی با متخصص بازیابی اطلاعات مشورت کنید.

مراحل-ریکاوری-هارد

مراحل ریکاوری هارد در ایمن هارد چگونه است؟

در مرحله اول مشتری با ما تماس گرفته و یا از طریق واتس اپ از کارشناسان ما مشاوره میگیرد.

در مرحله دوم مشتریان داخل تهران قطعه مورد نظر خود را بصورت حضوری می آورند و یا با پیک ارسال میکنند و مشتریان شهرستان با تیپاکس یا پست و یا شرکت های دیگر قطعه خود را به مجموعه ارسال میکنند.

در مرحله سوم قطعه توسط کارشناسان ما تست میشود و بعد از مشخص شدن مشکل هارد با صاحب هارد تماس گرفته و اعلام مشکل ، اعلام زمان و اعلام هزینه میشود. تا مرحله تست و اعلام هزینه هیچ هزینه ای دریافت نمیگردد و در صورت نارضایتی قطعه برای مشتری برگردانده میشود.

در مرحله چهارم بعد از تایید مشتری برای ادامه روند کار قطعه شروع به ریکاوری و یا تعمیر میشود.

در مرحله پنجم اگر خود هارد قابل تعمیر بود که اطلاعات بازیابی شده روی خود هارد ریخته شده و برای مشتری ارسال میشود و اگر قطعه قابل تعمیر نبود از مشتری خواسته میشود که یک هارد جدید برای ما ارسال کند تا اطلاعات روی آن ریخته شود و تحویل مشتری میگردد.

ریکاوری-هارد-چقدر-زمان-میبرد

ریکاوری هارد معمولا چقدر زمان میبرد؟

سوال همه مشتریان ما این است که از زمان آغاز کار تا پایان کار چقدر زمان می برد؟

همیشه سعی میکنیم که اطلاعات و قطعه مشتری را در سریعترین زمان ممکن تحویل دهیم چون نگهداری از هارد و قطعه هم برای ما مسئولیت دارد و هم مشتری اطلاعاتش را ممکن است نیاز داشته باشد اما نمیتوان زمان دقیقی را قبل از تست و مشخص شدن مشکل هارد برای تحویل قطعه تخمین زد.

چون بعضی مواقع هست که میتوانیم هارد و اطلاعات رو در همان لحظه به مشتری تحویل دهیم و بعضی مواقع هم هست که چندین روز و حتی تا 2-3 هفته تا تحویل زمان میبرد. اما همواره میکوشیم که در سریعترین زمان ممکن قطعه را تحویل دهیم.

ابزار ریکاوری هارد

تجهیزات ریکاوری هارد چگونه است؟

در مجموعه ایمن هارد سعی کردیم از آخرین تجهیزات سخت افزاری ، نرم افزاری پریمیوم ، کلین روم ، ابزار جراحی روز دنیا استفاده کنیم. اما سوال پر تکرار برخی از مشتریان ما این است که اطلاعات را بصورت نرم افزاری برمیگردانیم یا سخت افزاری ؟؟ در جواب این سوال باید گفت که ما همواره سعی میکنیم اطلاعات بصورت کامل و بدون افت کیفیت برگردد به همین دلیل از هر ابزاری که نیاز داشته باشیم تا اطلاعات سالم و کامل باشد استفاده میکنیم.

هزینه-ریکاوری-هارد

هزینه ریکاوری هارد چقدر است؟

سوال دیگری که همه مشتریان از ما میپرسند هزینه ریکاوری میباشد.

در مورد هزینه باید گفت که بعضی چیز ها هزینه مشخصی دارند که با تماس با ما میتوانید از قیمت اطلاع پیدا کنید مثل هزینه تعمیر هارد ، هزینه فروش یا تعمیر برد هارد ، هزینه تعمیر و یا تعویض سوکت هارد

اما در اکثر موارد بدلیل گستردگی و خرابی ها و علائم مشابه باید اول تست شود و نسبت به نوع خرابی و زمانی که برای ما میبرد به شما عزیزان اعلام هزینه میشود و در صورت تایید ، روی قطعه کار میشود.

ریکاوری-هارد-با-برد-خراب

ریکاوری هارد با مشکل خرابی برد

خرابی برد معمولا در چه مواقعی اتفاق می افتد و دسترسی به اطلاعات قطع میشود؟

خرابی برد معمولا بر اثر نوسانات برق و استفاده نادرست از هارد اتفاق می افتد که در این مواقع اگر سوکت هارد بر اثر استفاده نادرست خراب شود در ادامه توضیحات کاملی در این مورد خواهیم داد.

اگر بر  اثر نوسان برق خراب شود ممکن است 3 حالت بوجود آید که 2 حالت آن نسبتا خوب است و تعمیر آن طوری انجام میگیرد که میتوانیم تحویل مشتری دهیم و یک حالت آن مورد حادی است و در ادامه توضیحات کاملی در این مورد خواهیم داد.

تعمیر-سوکت-هارد

تعمیر سوکت هارد

تمامی مدل های سوکت هارد در ایمن هارد موجود میباشد. تعمیرات سوکت هارد با ضمانت انجام میشود و در صورتی که سوکت هارد غیر قابل تعمیر و یا امن نبود آن را تعویض میکنیم.

تعمیرات سوکت هارد با ابزار ویژه ای انجام میشود و معمولا تعمیر و یا تعویض سوکت در همان لحظه انجام میشود و نیازی به ماندن هارد در مجموعه نیست و صاحب هارد میتواند هارد را بعد از دقایقی تحویل بگیرد.

در این حالت اطلاعات هارد در هارد مانده و خود هارد هم تعمیر میشود.

تعویض-برد-هارد

تعویض برد هارد

اگر برد هاردتون قابل تعمیر نبود نگران نباشید مجموعه ما آرشیو بزرگی از برد های هارددیسک های مختلف با ظرفیت های مختلف و مدل های مختلف که از سال های قبل تا به امروز تولید شده اند رو داریم. البته برد رو خودتون نمیتونید تعویض کنید چون در کنار تعویض برد باید تعویض رام انجام بگیرد در غیر این صورت هارد شناسایی نمیشود.

بزن بریم!  تعمیر برد هارد سیگیت

پس بهتر این است که هارد خود را بصورت حضوری بیاورین و تعویض برد و رام انجام گیرد و تحویل بگیرید. البته برای کسانی که نمیتوانند حضوری بیاورند بهتر است هارد خود را با تیپاکس یا پست یا شرکت های دیگر ارسال نمایند تا کار بدون مشکل انجام شود.

تعمیر-برد-هارد

تعمیر برد هارد

در زمانی که هارددیسک شما با نوسانات برقی موجه میشود برد هارد خراب میشود اما اگر این نوسانات برق کم باشد ، برد هارد قابل تعمیر میباشد و اگر میزان سوختگی زیاد باشد برد را تعویض میکنیم و کارشناسان ما معمولا تعمیر یا تعویض برد هارد را در همان لحظه انجام میدهند و نیازی به ماندن هارد در مجموعه نیست و مشتری میتواند بعد از چند دقیقه هارد خود را تحویل بگیرد.

سوال برخی از مشتریان این است که با تعمیر برد اطلاعات از بین میرود ؟ در جواب باید گفت که خیر اطلاعات در هارد باقی میماند و صدمه ای به اطلاعات نمیرسد.

ریکاوری-هارد-با-مشکل-هد

ریکاوری هارد با مشکل خرابی هد

هارد هایی که مشکل هد دارند اکثرا بر اثر ضربه یا نوسان برق شدید به این مشکل میخورند. اما وقتی ضربه میخورند دقیقا چه اتفاقی برای هارد می افتد؟

هد هارد بسیار ظریف است و ممکنه با کوچکترین ضربه یا تکان شدید باعث خرابی هد شود.

اگر ضربه وارد شده کم باشد ممکنه هد ضعیف شود.

اگر ضربه وارد شده بیشتر باشد ممکنه یک یا چند هد خراب شود.

اگر ضربه وارد شده زیاد باشد ممکنه تمامی هد ها خراب شوند و نیاز به جراحی داشته باشد.

در ادامه به جزئیات میپردازیم و درباره ریکاوری شدن یا نشدن موارد بالا صحبت میکنیم.

ریکاوری-هارد-با-مشکل-ضعیفی-هد

ریکاوری هارد با مشکل ضعیفی هد

ضعیفی هد علائم متعددی دارد. مثلا :

وقتی که هارد از همان اول هنگ میکند

وقتی که هارد شناسایی نمیشود ممکنه از ضعیفی هد باشد

وقتی که هارد شناسایی میشود و اطلاعات را میتوانید ببینید اما نمیتوانید چیزی روی هارد بریزید یا از روی آن بردارید

و…

در این حالت نگران اطلاعات نباشید !

اطلاعات را میتوان ریکاوری کرد ولی نمیتوان خود هارد را درست کرد

این کار نیازمند داشتن سخت افزار ریکاوری هارد میباشد و توصیه ما این است که از هرگونه دستکاری هارد پرهیز کنید. چون هرگونه فشار آوردن به هارد باعث بیشتر خراب شدن هارد و یا حتی خرابی هد هارد میشود و در بعضی موارد ممکن است اطلاعات خود را از دست بدهید.

خرابی-یک-یا-چند-هد

ریکاوری هارد با خرابی یک یا چند هد

برای مثال فرض کنید هارد شما 4 هد دارد. و یک هد هارد شما خراب شده است. در این حالت میتوانیم با دستگاه مخصوص ریکاوری ، از 3 هد هارد شما اطلاعات را ریکاوری کنیم البته این در اکثر هارد ها جواب میدهد و این به آن معنی نیست که اطلاعات شما بصورت کامل ریکاوری میشود بلکه در این حالت یعنی حدود 70% هارد شما ریکاوری خواهد شد که این اطلاعات شامل عکس ها داکیومنت ها و فایل های ریز است و ممکنه فایل های بزرگ مثل فیلم ها بر نگردد.

اما این به معنی نیست که بقیه اطلاعات رو از دست دادید. راه حل برای این موضوع جراحی هارد میباشد. که در این حالت در بعضی هاردها نمیتوان گفت که 100 % بر میگردد اما احتمال ریکاوری کل هارد زیاد است. درباره جراحی هارد در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

جراحی-هارد

جراحی هارد

جراحی هارد به چه معناست ؟!

وقتی هد یک هارد بر اثر ضربه یا تکان شدید یا نوسان برق خراب میشود و دیگر راه حلی برای ریکاوری اطلاعات نیست، مجبور به تعویض هد میشویم.

هارد مشابه

برای تعویض هد هارد به یک قطعه هد مشابه نیاز داریم اما چون هد هارد بسیار شبیه به هم هستند و مدل های مختلفی دارند و  بسیار ظریف است و باید دور از هر گونه گرد و خاک باشد نمیتوانیم قطعه هد رو بصورت جداگانه تهیه کنیم. پس باید یک هارد مشابه هارد قبلی با پارت نامبر های مشابه پیدا کنیم که در هر مدل هاردی این پارت نامبر ها متفاوت است و هارد مشابه باید حتما توسط کارشناس ریکاوری تایید شود.

برای مثال فرض کنید:

که یک بیمار دارید که نیاز به پیوند قلب دارد و اگر قلب جدید به او پیوند نشود میمیرد و قلب جدید باید از همان گروه خونی و با یکسری مشخصات خاص باشد. این داستان برای هارد هایی که نیاز به جراحی دارند هم صدق میکند.

بعد از پیدا کردن هارد مشابه ، هارد خراب و هارد مشابه باید داخل کلین روم باز شوند و با ابزار جراحی ، تعویض هد شوند و بعد به دستگاه ریکاوری خورده و اطلاعات مهم ریکاوری شوند.

سوال اکثر مشتریان این است که بعد از جراحی هارد قابل استفاده است یا خیر ؟

در جواب باید گفت که خیر ، هیچکدام از هارد ها قابل استفاده نیستند و این کار فقط برای بازیابی اطلاعات انجام میشود.

در اکثر هارد هایی که نیاز به جراحی دارند ممکن است هارد مشابه پیدا شود و جراحی هم در بهترین شرایط انجام گیرد اما اطلاعات غیر قابل ریکاوری باشند. در این صورت هارد مشابه از بین میرود و قابل استفاده نیست.

بزن بریم!  مرکز بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد اپیسر apacer

معمولا درصد موفقیت ریکاوری هارد با شرایطی که باید جراحی شود بین 50 تا 90 درصد میباشد. و در مواردی ممکن است حتی با جراحی هارد هم اطلاعات برنگردد.

چرا-جراحی-هارد

در چه مواقعی نیاز به جراحی هارد داریم ؟

در زمانی که هد ها طوری خراب شده باشند که دیگر نتوان اطلاعات را با هیچ روشی ریکاوری کرد ما پیشنهاد جراحی هارد را میدهیم اما جراحی هارد آخرین روشی است که برای بازیابی اطلاعات پیشنهاد داده میشود و قبل از آن با چند روش مختلف سعی بر بازیابی اطلاعات هارد میکنیم.

ریکاوری-فریمور-هارد

ریکاوری هارد با مشکل فریمور

علائم مشکلات فریمور می تواند : کندی سرعت ، عدم شناسایی ، صفر شدن ظرفیت هارد و … باشد. مجموعه ما با داشتن آخرین تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری روز دنیا سعی بر این دارد که در اولویت اول اطلاعات شما را بصورت کامل و بدون افت کیفیت و با همان فولدر بندی ریکاوری کند و در اولویت دوم اگر هارد ارزش تعمیر داشت و امن میشد آن را تعمیر کنیم و اطلاعات را روی آن برگردانیم.

در بعضی مواقع هم میتوانیم هارد را بدون از دست رفتن اطلاعات تعمیر کنیم ، یعنی هم هارد تعمیر میشود و هم اطلاعات روی هارد باقی میماند.

ریکاوری-هارد-بد-سکتور

ریکاوری هارد با مشکل بدسکتور

هنگ کردن هارد میتواند بر اثر مشکلات فریمور ، هد هم باشد اما یکی از دلایل اصلی هنگ کردن هارد اکسترنال و یا کند شدن سیستم کامپیوتر ، بدسکتور هارد میباشد.

اما یکی از علائم بدسکتور در بعضی مواقع میتواند عدم شناسایی هارد هم باشد.

دو مدل بدسکتور وجود دارد : بدسکتور لاجیکالی و بدسکتور فیزیکی

ما تمام سعی خود را میکنیم که اطلاعات هر دو این خرابی ها ریکاوری شود. اما بستگی به نوع و مقدار بدسکتور دارد که بعد از تست توسط کارشناسان میتوان گفت که اطلاعات به چه صورت ریکاوری میشود.

در صورتی که بدسکتور خیلی زیاد باشد ممکن است مقداری از اطلاعات برنگردد. البته ما سعی میکنیم که از هر راهی که میتوانیم تمام اطلاعات مهم شما را ریکاوری کنیم.

ریکاوری-هارد-فرمت-شده

ریکاوری هارد فرمت شده

بعضی از مشتریان تماس میگیرند و میگویند که :

  • با کامپیوتر فرمت شده است
  • بخشی از اطلاعات را پاک کرده اند
  • بعد از وصل کردن به تلویزیون فرمت شده
  • پس از وصل شدن به گوشی موبایل های اندرویدی فرمت شده است

اما سوال اینجاست که این اطلاعات قابل ریکاوری هستند یا خیر ؟!

در این حالت باید بگیم که ما میتوانیم اطلاعات را بصورت کامل و بدون افت کیفیت و با همان فولدر بندی ریکاوری کنیم ، اما باید در این را در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان نباید اطلاعات جدیدی روی هارد ریخته شود و یا هرگونه دستکاری شده باشد.

ریکاوری هارد پسورد دار

برداشتن پسورد هارد

برخی از مشتریان برای اطلاعات هاردشون پسورد میزارن ، همیشه باید پسورد رو جای امنی نگه دارید و فراموش نکنید. مجموعه ما با آخرین تکنولوژی های روز دنیا و تحقیقاتی که در زمینه هک ، بایپس و برداشتن پسورد هارد بدون پاک شدن اطلاعات هارد داشته توانسته ایم برخی از پسورد های هارددیسک ها رو برداریم و اطلاعات رو سالم برگردونیم. اما همچنان تحقیقات ما برای پسورد هایی که غیر قابل دیکریپت هستند ادامه دارد.

اطلاعات هارد ویروس گرفته اند

این روزا انقدر ویروس ها خطر ناک شدن که فرمت کردن یا سوپر هیدن کردن جزو خوباشونه. چند سالی هستش که ویروس های رنسوم یا به اصطلاح ویروس گروگانگیر اومده که اطلاعات شمارو انکریپت میکنه و تا هزینه سنگین برای سازنده واریز نکنید اطلاعات رو باز نمیکنه. چند ساله که در مورد مدل های مختلف ویروس در حال تحقیق هستیم تا تونستیم چند مدل از این ویروس هارو ساختارشو دور بزنیم و اطلاعاتشون رو برگردونیم. امید وارم که به این ویروس گرفتار نشوید اما اگر به این ویروس گرفتار شدین حتما از کارشناسان ما مشاوره بگیرید.

هر گونه کپی برداری از این مطلب غیر قانونی میباشد.

نویسنده : آرین آرمیون

5 3 رای ها
امتیاز مقاله
5 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها