همه چیز درباره ریکاوری هارد اکسترنال اینترنال

مرکز ریکاوری هارد تهران

در این مطلب سعی می‌کنیم یک دید کلی به مبحث بزرگ ریکاوری هارد به شما عزیزان بدهیم. لازم به ذکر است ریکاوری هارد فقط دانلودکردن یک برنامه رایگان از اینترنت و استفاده از اون نیست.

برخی از مشتریان ما با این کار اطلاعات خود را برای همیشه از دست‌دادن و متأسفانه دیگر قادر به ریکاوری اطلاعات با پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها نبوده است. پس اگر اطلاعات شما مهم است قبل از هر اقدامی با متخصص بازیابی اطلاعات مشورت کنید.

مراحل ریکاوری در هارد اکسترنال چیست

مراحل ریکاوری هارد در ایمن هارد چگونه است؟

در مرحله اول مشتری با ما تماس گرفته و یا از طریق واتس‌اپ از کارشناسان ما مشاوره می‌گیرد.

در مرحله دوم مشتریان داخل تهران قطعه موردنظر خود را به‌صورت حضوری می‌آورند و یا با پیک ارسال می‌کنند و مشتریان شهرستان با تیپاکس یا پست و یا شرکت‌های دیگر قطعه خود را به مجموعه ارسال می‌کنند.

در مرحله سوم قطعه توسط کارشناسان ما تست می‌شود و بعد از مشخص‌شدن مشکل هارد با صاحب هارد تماس گرفته و اعلام مشکل، اعلام زمان و اعلام هزینه می‌شود. تا مرحله تست و اعلام هزینه هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌گردد و در صورت نارضایتی قطعه برای مشتری برگردانده می‌شود.

در مرحله چهارم بعد از تأیید مشتری برای ادامه روند کار قطعه شروع به ریکاوری و یا تعمیر می‌شود.

در مرحله پنجم اگر خود هارد قابل‌تعمیر بود که اطلاعات بازیابی شده روی خود هارد ریخته شده و برای مشتری ارسال می‌شود و اگر قطعه قابل‌تعمیر نبود از مشتری خواسته می‌شود که یک هارد جدید برای ما ارسال کند تا اطلاعات روی آن ریخته شود و تحویل مشتری می‌گردد.

ریکاوری اطلاعات هارد چقدر زمان میبرد

ریکاوری هارد معمولا چقدر زمان میبرد؟

سؤال همه مشتریان ما این است که از زمان آغاز کار تا پایان کار چقدر زمان می‌برد؟

همیشه سعی می‌کنیم که اطلاعات و قطعه مشتری را در سریع‌ترین زمان ممکن تحویل دهیم؛ چون نگهداری از هارد و قطعه هم برای ما مسئولیت دارد و هم مشتری اطلاعاتش را ممکن است نیاز داشته باشد اما نمی‌توان زمان دقیقی را قبل از تست و مشخص‌شدن مشکل هارد برای تحویل قطعه تخمین زد.

چون بعضی مواقع هست که می‌توانیم هارد و اطلاعات رو در همان لحظه به مشتری تحویل دهیم و بعضی مواقع هم هست که چندین روز و حتی تا 2-3 هفته تا تحویل زمان می‌برد. اما همواره می‌کوشیم که در سریع‌ترین زمان ممکن قطعه را تحویل دهیم.

ابزار بازیابی اطلاعات هارد چیست

تجهیزات ریکاوری هارد چگونه است؟

در مجموعه ایمن هارد سعی کردیم از آخرین تجهیزات سخت‌افزاری، نرم‌افزاری پریمیوم، کلین روم، ابزار جراحی روز دنیا استفاده کنیم. اما سؤال پر تکرار برخی از مشتریان ما این است که اطلاعات را به‌صورت نرم‌افزاری برمی‌گردانیم یا سخت‌افزاری؟

در جواب این سؤال باید گفت که ما همواره سعی می‌کنیم اطلاعات به‌صورت کامل و بدون افت کیفیت برگردد به همین دلیل از هر ابزاری که نیاز داشته باشیم تا اطلاعات سالم و کامل باشد استفاده می‌کنیم.

هزینه ریکاوری بازیابی هارد چقدر است

هزینه ریکاوری هارد چقدر است؟

سؤال دیگری که همه مشتریان از ما می‌پرسند هزینه ریکاوری می‌باشد.

در مورد هزینه باید گفت که بعضی چیزها هزینه مشخصی دارند که با تماس با ما می‌توانید از قیمت اطلاع پیدا کنید مثل هزینه تعمیر هارد، هزینه فروش برد هارد یا تعمیر برد هارد با برد خراب، هزینه تعمیر و یا تعویض سوکت هارد

اما در اکثر موارد بدلیل گستردگی و خرابی‌ها و علائم مشابه باید اول تست شود و نسبت به نوع خرابی و زمانی که برای ما می‌برد به شما عزیزان اعلام هزینه می‌شود و در صورت تأیید، روی قطعه کار می‌شود.

ریکاوری بازیابی هارد برد خراب چقدر است

ریکاوری هارد با مشکل خرابی برد

خرابی برد معمولاً در چه مواقعی اتفاق می‌افتد و دسترسی به اطلاعات قطع می‌شود؟

خرابی برد معمولاً بر اثر نوسانات برق و استفاده نادرست از هارد اتفاق می‌افتد که در این مواقع اگر سوکت هارد بر اثر استفاده نادرست خراب شود در ادامه توضیحات کاملی در این مورد خواهیم داد.

اگر بر اثر نوسان برق خراب شود ممکن است 3 حالت به وجود آید که 2 حالت آن نسبتاً خوب است و تعمیر آن‌طوری انجام می‌گیرد که می‌توانیم تحویل مشتری دهیم و یک حالت آن مورد حادی است و در ادامه توضیحات کاملی در این مورد خواهیم داد.

تعمیر هارد با برد خراب

تعمیر سوکت هارد کامپیوتر و اکسترنال

تعمیر سوکت هارد

تمامی مدل‌های سوکت هارد در ایمن هارد موجود است. تعمیرات سوکت هارد با ضمانت انجام می‌شود و در صورتی که سوکت هارد غیرقابل‌تعمیر و یا امن نبود آن را تعویض می‌کنیم.

تعمیرات سوکت هارد با ابزار ویژه‌ای انجام میشود و معمولا تعمیر و تعویض سوکت هارد در همان لحظه انجام میشود و نیازی به ماندن هارد در مجموعه نیست و صاحب هارد میتواند هارد را بعد از دقایقی تحویل بگیرد.

در این حالت اطلاعات هارد در هارد مانده و خود هارد هم تعمیر میشود.

تعمیر تعویض برد هارد دیسک کامپیوتر

تعویض برد هارد

اگر برد هاردتون قابل‌تعمیر نبود نگران نباشید مجموعه ما آرشیو بزرگی از بردهای هارددیسک‌های مختلف با ظرفیت‌های مختلف و مدل‌های مختلف که از سال‌های قبل تا به امروز تولید شده‌اند رو داریم. البته برد رو خودتون نمیتونید تعویض کنید؛ چون در کنار تعویض برد باید تعویض رام انجام بگیرد در غیر این صورت هارد شناسایی نمی‌شود.

اگر همکار هستین و صرفاً میخواهین برد را از مجموعه ما خریداری کنید بهتر است به صفحه فروش برد هارد مراجعه کنید و آموزش تعویض برد هارد در مقاله‌ای جداگانه توضیح داده شده است.

پس بهتر است که هارد خود را به‌صورت حضوری بیاورین و تعویض برد و رام انجام گیرد و تحویل بگیرید. البته برای کسانی که نمی‌توانند حضوری بیاورند بهتر است هارد خود را با تیپاکس یا پست یا شرکت های دیگر ارسال نمایند تا کار بدون مشکل انجام شود.

تعویض تعمیر برد هارد ریکاوری هارد

تعمیر برد هارد

در زمانی که هارددیسک شما با نوسانات برقی موجه می‌شود برد هارد خراب می‌شود؛ اما اگر این نوسانات برق کم باشد، برد هارد قابل‌تعمیر است و اگر میزان سوختگی زیاد باشد برد را تعویض می‌کنیم و کارشناسان ما معمولاً تعمیر یا تعویض برد هارد را در همان لحظه انجام می‌دهند و نیازی به ماندن هارد در مجموعه نیست و مشتری می‌تواند بعد از چند دقیقه هارد خود را تحویل بگیرد.

سؤال برخی از مشتریان این است که با تعمیر برد اطلاعات از بین می‌رود؟ در جواب باید گفت که خیر اطلاعات در هارد باقی می‌ماند و صدمه‌ای به اطلاعات نمی‌رسد.

ریکاوری هارد با مشکل هد سیلندر

ریکاوری هارد با مشکل خرابی هد

هاردهایی که مشکل هد دارند بیشتر بر اثر ضربه یا نوسان برق شدید به این مشکل می‌خورند. اما وقتی ضربه می‌خورند دقیقاً چه اتفاقی برای هارد می‌افتد؟

هد هارد بسیار ظریف است و ممکنه با کوچک‌ترین ضربه یا تکان شدید باعث خرابی هد شود.

اگر ضربه وارد شده کم باشد ممکنه هد ضعیف شود.
اگر ضربه وارد شده بیشتر باشد ممکنه یک یا چند هد خراب شود.

اگر ضربه وارد شده زیاد باشد ممکنه تمامی هدها خراب شوند و نیاز به جراحی داشته باشد.

در ادامه به جزئیات می‌پردازیم و درباره ریکاوری شدن یا نشدن موارد بالا صحبت می‌کنیم.

بازیابی ریکاوری هارد با مشکل ضعیفی هد سیلندر

ریکاوری هارد با مشکل ضعیفی هد

ضعیفی هد علائم متعددی دارد. مثلاً:
وقتی که هارد از همان اول هنگ می‌کند
وقتی که هارد شناسایی نمی‌شود ممکنه از ضعیفی هد باشد
وقتی که هارد شناسایی می‌شود و اطلاعات را می‌توانید ببینید اما نمی‌توانید چیزی روی هارد بریزید یا از روی آن بردارید
و…

در این حالت نگران اطلاعات نباشید!
اطلاعات را می‌توان ریکاوری کرد ولی نمی‌توان خود هارد را درست کرد
این کار نیازمند داشتن سخت‌افزار ریکاوری هارد می‌باشد و توصیه ما این است که از هرگونه دست‌کاری هارد پرهیز کنید.

چون هرگونه فشارآوردن به هارد باعث بیشتر خراب‌شدن هارد و یا حتی خرابی هد هارد می‌شود و در بعضی موارد ممکن است اطلاعات خود را از دست بدهید.

خرابی هارد اینترنال اکسترنال با یک یا چند هد

ریکاوری هارد با خرابی یک یا چند هد

برای مثال فرض کنید هارد شما 4 هد دارد و یک هد هارد شما خراب شده است.

در این حالت می‌توانیم با دستگاه مخصوص ریکاوری، از 3 هد هارد شما اطلاعات را ریکاوری کنیم البته این در اکثر هاردها جواب می‌دهد و این به آن معنی نیست که اطلاعات شما به‌صورت کامل ریکاوری می‌شود؛ بلکه در این حالت یعنی حدود 70% هارد شما ریکاوری خواهد شد که این اطلاعات شامل عکس‌ها داکیومنت‌ها و فایل‌های ریز است و ممکنه فایل‌های بزرگ مثل فیلم‌ها بر نگردد.

اما این به معنی نیست که بقیه اطلاعات رو از دست دادید. راه‌حل برای این موضوع جراحی هارد است که در این حالت در بعضی هاردها نمی‌توان گفت که 100% بر می‌گردد؛ اما احتمال ریکاوری کل هارد زیاد است. درباره جراحی هارد در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

جراحی هارد چه موقع انجام میشود

جراحی هارد

جراحی هارد به چه معناست؟

وقتی هد یک هارد بر اثر ضربه یا تکان شدید یا نوسان برق خراب می‌شود و دیگر راه‌حلی برای ریکاوری اطلاعات نیست، مجبور به تعویض هد می‌شویم.

هارد مشابه

برای تعویض هد هارد به یک قطعه هد مشابه نیاز داریم؛ اما چون هد هارد بسیار شبیه به هم هستند و مدل‌های مختلفی دارند و بسیار ظریف است و باید دور از هر گونه گردوخاک باشد نمی‌توانیم قطعه هد رو به‌صورت جداگانه تهیه کنیم.

پس باید یک هارد مشابه هارد قبلی با پارت‌نامبرهای مشابه پیدا کنیم که در هر مدل هاردی این  پارت‌نامبرها متفاوت است و هارد مشابه باید حتماً توسط کارشناس ریکاوری تأیید شود.

برای مثال فرض کنید:

که یک بیمار دارید که نیاز به پیوند قلب دارد و اگر قلب جدید به او پیوند نشود می‌میرد و قلب جدید باید از همان گروه خونی و با یکسری مشخصات خاص باشد. این داستان برای هاردهایی که نیاز به جراحی دارند هم صدق می‌کند.

بعد از پیداکردن هارد مشابه، هارد خراب و هارد مشابه باید داخل کلین روم باز شوند و با ابزار جراحی، تعویض هد شوند و بعد به دستگاه ریکاوری خورده و اطلاعات مهم ریکاوری شوند.

در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد هارد مشابه دارید میتوانید به مقاله هارد مشابه برای جراحی مراجعه کنید.

سوال اکثر مشتریان این است که بعد از جراحی هارد قابل استفاده است یا خیر؟

در جواب باید گفت که خیر، هیچ‌کدام از هاردها قابل‌استفاده نیستند و این کار فقط برای بازیابی اطلاعات انجام می‌شود.

در اکثر هاردهایی که نیاز به جراحی دارند ممکن است هارد مشابه پیدا شود و جراحی هم در بهترین شرایط انجام گیرد؛ اما اطلاعات غیر قابل ریکاوری باشند. در این صورت هارد مشابه از بین می‌رود و قابل‌استفاده نیست.

معمولاً درصد موفقیت ریکاوری هارد با شرایطی که باید جراحی شود بین 50 تا 90 درصد می‌باشد. و در مواردی ممکن است حتی با جراحی هارد هم اطلاعات برنگردد.

جراحی هارد برای ریکاوری چگونه است

در چه مواقعی نیاز به جراحی هارد داریم ؟

در زمانی که هدها طوری خراب شده باشند که دیگر نتوان اطلاعات را با هیچ روشی ریکاوری کرد ما پیشنهاد جراحی هارد را می‌دهیم اما جراحی هارد آخرین روشی است که برای بازیابی اطلاعات پیشنهاد داده می‌شود و قبل از آن با چند روش مختلف سعی بر بازیابی اطلاعات هارد می‌کنیم.

ریکاوری هارد با مشکل خرابی فریمور

ریکاوری هارد با مشکل فریمور

علائم مشکلات فریمور می‌تواند: کندی سرعت، عدم شناسایی، صفرشدن ظرفیت هارد و… باشد.

مجموعه ما با داشتن آخرین تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری روز دنیا سعی بر این دارد که در اولویت اول اطلاعات شما را به‌صورت کامل و بدون افت کیفیت و با همان فولدربندی ریکاوری کند و در اولویت دوم اگر هارد ارزش تعمیر داشت و امن می‌شد آن را تعمیر کنیم و اطلاعات را روی آن برگردانیم.

در بعضی مواقع هم می‌توانیم هارد را بدون ازدست‌رفتن اطلاعات تعمیر کنیم، یعنی هم هارد تعمیر می‌شود و هم اطلاعات روی هارد باقی می‌ماند.

ریکاوری اطلاعات هارد بدسکتور بازیابی

ریکاوری هارد با مشکل بدسکتور

هنگ کردن هارد می‌تواند بر اثر مشکلات فریمور، هد هم باشد اما یکی از دلایل اصلی هنگ کردن هارد اکسترنال و یا کند شدن سیستم کامپیوتر، بدسکتور هارد می‌باشد.

اما یکی از علائم بدسکتور در بعضی مواقع می‌تواند عدم شناسایی هارد هم باشد.

دو مدل بدسکتور وجود دارد: بدسکتور لاجیکالی و بدسکتور فیزیکی

ما تمام سعی خود را می‌کنیم که اطلاعات هر دو این خرابی‌ها ریکاوری شود. اما بستگی به نوع و مقدار بدسکتور دارد که بعد از تست توسط کارشناسان می‌توان گفت که اطلاعات به چه صورت ریکاوری می‌شود.

در صورتی که بدسکتور خیلی زیاد باشد ممکن است مقداری از اطلاعات برنگردد. البته ما سعی می‌کنیم که از هر راهی که می‌توانیم تمام اطلاعات مهم شما را ریکاوری کنیم.

ریکاوری بازیابی اطلاعات هارد فرمت شده

ریکاوری هارد فرمت شده

بعضی از مشتریان تماس میگیرند و میگویند که:

اما سوال اینجاست که این اطلاعات قابل ریکاوری هستند یا خیر؟!

در این حالت باید بگیم که ما می‌توانیم اطلاعات را به‌صورت کامل و بدون افت کیفیت و با همان فولدر بندی ریکاوری کنیم، اما باید در این را در نظر داشته باشید که به‌هیچ‌عنوان نباید اطلاعات جدیدی روی هارد ریخته شود و یا هرگونه دست‌کاری شده باشد.

برداشتن پسورد هارددیسک اکسترنال

برداشتن پسورد هارد

برخی از مشتریان برای اطلاعات هاردشون پسورد میزارن، همیشه باید پسورد رو جای امنی نگه دارید و فراموش نکنید. مجموعه ما با آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا و تحقیقاتی که در زمینه هک، بای‌پس و برداشتن پسورد هارد بدون پاک‌شدن اطلاعات هارد داشته توانسته‌ایم برخی از پسورد های هارددیسک‌ها رو برداریم و اطلاعات رو سالم برگردونیم. اما همچنان تحقیقات ما برای پسورد هایی که غیر قابل دیکریپت هستند ادامه دارد.

ریکاوری اطلاعات ویروسی شده گروگانگیر

اطلاعات هارد ویروس گرفته اند

این روزا آن‌قدر ویروس‌ها خطرناک شدن که فرمت‌کردن یا سوپر هیدن کردن جزو خوباشونه. چند سالی هستش که ویروس‌های رنسوم یا به‌اصطلاح ویروس گروگان‌گیر اومده که اطلاعات شمارو انکریپت میکنه و تا هزینه سنگین برای سازنده واریز نکنید اطلاعات رو باز نمیکنه.

چند ساله که در مورد مدل‌های مختلف ویروس در حال تحقیق هستیم تا تونستیم چند مدل از این ویروس هارو ساختارشو دور بزنیم و اطلاعاتشون رو برگردانیم. امیدوارم که به این ویروس گرفتار نشوید؛ اما اگر به این ویروس گرفتار شدین حتماً از کارشناسان ما مشاوره بگیرید.

هر گونه کپی‌برداری از این مطلب غیرقانونی است.
نویسنده: آرین آرمیون

5 3 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
5 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
4.9/5 - (91 امتیاز)